Що таке опціон


Що таке опціон? Це фінансовий договір між двома сторонами про купівлю або продаж певного товару у визначений термін. Але, на відміну від звичайного договору купівлі-продажу, опціон дає право на вчинення правочину, але ні в якому разі, не примушує до неї.

Тобто, операцію можна здійснити, за умови, якщо вона вигідна, а можна і не робити зовсім.

Опціон може надати право на купівлю або продаж, практично, чого завгодно. Опціони купують для здійснення операцій з валютою та нерухомістю, цінними металами та енергетичними носіями. Наприклад, можна купити опціон, згідно з яким, ви зможете придбати будь-яку валюту за вкрай низькою ціною. Заковика в іншому – в умінні прогнозувати події і правильно хеджувати фінансові ризики. Тобто, якщо ви вирішили, що курс певної валюти через два роки зросте на 20% і купили опціон з правом викупу цієї валюти за поточною ціною, ваш прогноз повинен виправдатися. Правда, в іншому випадку, ви втратите тільки суму, сплачену за опціонний контракт, адже збиткову угоду вас ніхто здійснювати не змушує. В цьому і полягає головна перевага опціону.

Опціон можна продати, не очікуючи завершення терміну його виконання. В такому разі, його ціна буде залежати від того, наскільки правильно розвивається прогнозована вами ситуація. Якщо ваш прогноз виявився правильним, то вартість опціону може бути досить високою. Але, продавши опціон, ви втрачаєте право на вигідну угоду, тому чинити так слід тільки в крайньому випадку.

Опціони можна умовно розділити на два види – за виконання і по дії. Опціони за виконанням бувають американськими та європейськими. Спільне у них – виконання опціону до певної дати, а різниця між ними в тому, що американський опціон може бути виконаний у будь-який момент в межах обумовленого терміну, а європейський – лише в чітко обумовлену дату закінчення терміну дії опціону. Опціони за дії, власне обумовлюють безпосередньо дія – купити або продати. Існують і інші типи опціонів – екзотичні та довгострокові.

Незважаючи на уявну простоту в роботі з опціонами, тут є свої підводні камені. Тому з ними працюють досвідчені трейдери. Правда, при бажанні, навчитися можна всьому і торгівля опціонами не є винятком.