У торгівлі на Форекс завжди корисно мати перед собою візуальну карту ринку і бачити, де знаходиться ціна відносно попереднього дії ринку. Таким чином ми можемо дізнатися настрій трейдерів та інвесторів у будь-який момент часу, це також дає нам загальне уявлення про те, куди рухається ринок протягом дня (тижня, місяця).

Ця інформація може допомогти вибрати спосіб торгівлі.

Опорні точки (рівні) — методика, розроблена для трейдерів в далекому 1934 році математиком Р. В. Чейзом, яка використовується на Форекс і донині. Якщо раніше ці точки розраховувалися вручну за формулою (я теж пережила цей історичний період), то з появою терміналу МТ4 процес спростився до натискання пари кнопок: досить викачати файл індикатора і помістити його на графік вибраного інструменту. Класичний Pivot Point налічує 7 рівнів: 3 рівня підтримки, 3 рівня опору і 1 — головний, розвороту. Головною опорною точкою є рівень, на якому настрій ринку змінюється від «биків» до «ведмедям» або навпаки. Якщо ринок пробиває цей рівень вище, то настрій називається бичачим, і воно, з більшою часткою ймовірності, продовжиться, з іншого боку, якщо ринок пробиває цей рівень вниз, то настрій — ведмеже, і ціна, швидше за все, піде вниз. Якщо ціна не може порушити точку повороту, можливий відскік.

Опорні точки найкраще працюють на високо ліквідних ринках, таких як валютний, але вони також можуть бути використані на інших торгівельних інструментів: акції, ф'ючерси, металах та ін. (люблю цей індикатор за його універсальність і невередливим).

Чому Pivot Points працюють? Просто тому, що багато приватні трейдери та інвестори використовують і довіряти їм. Кожному трейдеру відомо, що опорна точка є важливим заходом сили і слабкості будь-якого ринку.

Формулу розрахунку опорних точок приводити не бачу сенсу, вважаючи її атавізмом сучасних індикаторів. Скажу лише, що рівні, розраховані на основі закриття минулого денної свічки, будуть основоположними для поточного дня та інформаційно корисними тільки для «интрадейдщиков». Але такі ж рівні можуть бути розраховані з використанням попередніх щотижневих або щомісячних даних для визначення вже середньо - і довгострокових опорних точок. Роблячи таким чином, ми можемо бачити настрій гравців протягом більш тривалих періодів часу. За моїми спостереженнями дуже добре відпрацьовуються тижневі півот на золоті та сріблі.

Розрахунок точки повороту на щотижневій або щомісячній основі в основному використовується довгостроковими трейдерами, але він може бути використаний і интрадейтрейдерами, що дає гарне уявлення про довгострокової тенденції.

Психологія такого підходу проста. Наприклад, з якоїсь причини ринок зупинився від переходу вище / нижче місячного півот-рівня. Ми можемо не знати причину цієї зупинки. Ми знаємо тільки той факт, що ринок пішов назад на цьому рівні. Ми також знаємо, що трейдери та інвестори мають пам'ять, вони пам'ятають, що ціна там зупинялася раніше, і є всі шанси, що ринок перевернеться звідти знову (можливо, з тієї ж причини, а, може, й ні) або, принаймні, знайде підтримку або опір на цьому рівні.

Важливість цього підходу полягає в тому, що рівні підтримки і опору вимірюються об'єктивно; це не тільки рівні, отримані з математичної формули, ціна вже розгорталася там раніше, так що це підвищує шанси на повторний розворот в цьому ж місці. І чим вище порядок застосовуваних рівнів, тим вони сильніше. Наприклад, я працюю всередині дня, але орієнтуюся на тижневі Pivot Points.

Метод опорних точок працює як на трендовом ринку, так і на бічних рухах. На трендовом ринку він допомагає нам визначити силу тренда і компроміс важливих рівнів. На бічних ринках він показує можливі рівні розвороту. Орієнтуючись на півот-рівні, досить легко виставляти Stop Loss (за рівень + попередній локальний min/max) і Take Profit (поблизу рівня), а також визначати раціональність угоди, виходячи з співвідношення прибутку до ризику.