Сучасний ринок Форекс існує вже не один десяток років. За цей час трейдерами з усього світу було створено безліч різних торговельних систем і стратегій.

Серед них можна виділити одного, унікальною і беззбиткової, так як у кожної є свої переваги і недоліки. Чому? Все дуже просто — їх придумав чоловік. А людина — це істота соціальна і психоемоційний. А психологічний фактор в торгівлі відіграє чи не більшу роль, ніж технічна сторона. Саме на цій особливості і заснована торгова система, про яку зараз піде мова — метод Price Action.

На відміну від індикаторної торгівлі (за показаннями індикаторів), ця торгова система враховує загальну психологію ринкової юрби, настрій трейдерів в цілому, а не просто зчитує середні математичні показники про який-небудь активі. Адже що є двигуном ціни на світовому ринку? Звичайні люди. Їх думка про ціну, їхні страхи, надії, а часом і жадібність. Ось на все вищеперелічене і реагує ціна.

«Але адже індикатор може підказати, що відбувається з ціною, коли її варто продавати, а коли краще купити», — подумають багато. Однак це не зовсім так. Не варто забувати, що індикатори аналізують поведінку ціни в минулому, іншими словами, сигнали, які вони дають, йдуть з великим запізненням.

Вся принадність методу Price Action полягає в тому, що він не вимагає ніяких індикаторів, осциляторів та інших інструментів. Все, що потрібно трейдеру, — це чистий графік ціни і декілька основних рівнів підтримки / опору. Навіщо вони потрібні? Справа в тому, що саме на таких рівнях відбуваються найбільш значущі події, пов'язані з ціною, — розворот або продовження тренда, пробій або помилковий пробій і т. д. Однак наближення ціни до одного з таких рівнів ще нічого не означає. Для відкриття прибуткової угоди необхідно дочекатися, поки ціна своїм рухом не утворює так званий патерн Price Action.

Патерни Price Action — це, в більшості своїй, комбінації з 2-3 свічок (іноді з однієї). В сукупності, як вже було сказано, зі значущими рівнями підтримки / опору, а також на важливих максимумах і мінімумах, ці свічкові формації здатні давати ефективні і вірні сигнали. Розглянемо детальніше найбільш повторюваний і надійний з них — пін-бар. Він складається з трьох свічок, хоча зустрічається і просто свічка — пін-бар. Але це не головне. Важливим відмітним властивістю цього патерну є наявність дуже довгої тіні (так званого носа), розміри якої перевищують розміри тіла свічки мінімум в три рази.

Так про що ж говорить поява «хвостатих» або «носастых» свічок на графіку? Довга тінь пін-бару означає, що ціна піднімалася (тінь вгорі) або опускалася (тінь внизу) до певного рівня, а потім різко відскочила і стрімко повернулася. Тобто можна уявити, що вона не змогла подолати якусь перешкоду. Крім того, дуже велика ймовірність того, що ціна почне сильний рух в бік, протилежний напрямку хвоста. Це відбувається через те, що трейдери, які побачили відскік ціни від перешкоди, почали закривати старі позиції або відкривати нові. Причому масово і швидко.

Сам по собі пін-бар — дуже хороший сигнал Price Action, але все ж не варто забувати, що у світі немає жодної системи, яка гарантує успіх на 100%. Однак будь-патерн можна підсилити. Наприклад, я використовую їх в зв'язці з важливими рівнями підтримки та опору, каналами трендів і т. д. Крім того, патерни, які йдуть по тренду (висхідний тренд, сигнал на покупку, і навпаки), в два рази надійніше, ніж йдуть проти тренда.

Як бачите, нічого особливого і унікального. Price Action ніяк не можна назвати тим самим горезвісним Граалем, який шукають тисячі трейдерів, однак, якщо грамотно його використовувати, чітко слідувати торговому плану і бути максимально дисциплінованим, то, можливо, Price Action стане Граалем для вас.