Безпека торгівлі — напевно, всі трейдери, як досвідчені, так і новачки, чули про те, що необхідно контролювати ризики, дотримуватися маніменеджмент. І сьогодні я хочу поговорити на цю тему, але не з позиції термінології або математичних розрахунків, а з позиції звичайного трейдера, який намагається зрозуміти, чи дійсно необхідно торгувати безпечно.

Хто не затримується на ринку Форекс

Напевно ви чули про те, що 95-97% тих, хто вирішив спробувати почати жити з заробітку на Форексі, з часом назавжди прощаються з цієї райдужною перспективою. Яка причина такого кроку? Я думаю, що це розчарування. Розчарування від нездійснених мрій, отриманих збитків і знищених депозитів!

Але чому ці люди втратили свої гроші? В першу чергу напрошується така відповідь: вони не вміли торгувати і тому зазнали фіаско. Що ж, логічний висновок. Але як бути тоді з тими, хто вже не перший день знайомий з Форекс, і продовжує втрачати гроші? Насправді (це виключно моя думка) люди втрачають гроші просто тому, що поспішають швидше збагатитися і сильно ризикують. І зараз я спробую пояснити, чому я так вважаю.

Аргумент №1 — маленький депозит змушує робити помилки

Всі ми люди, і нікому з нас людське не чуже! А це означає, що кожен з нас хоче якомога швидше поліпшити своє фінансове становище, наповнити свої кишені грошима і поїхати на курорт. Логічно припустити, що багато хто на ринок приходять не від хорошого життя, і у них немає можливості стартувати з досить об'ємним депозитом.

Коли не можеш після прибутковою закритій угоди зняти половину прибутку і відчувати себе комфортно тривалий час, то мимоволі почнеш поспішати, щоб швидше розігнати депозит. І добре, якщо пощастить, і депозит вийде збільшити. А якщо не вийде? Тоді — збиток і виліт з ринку! До того ж такий ризикований підхід до торгівлі не має довгострокової перспективи і обов'язково призведе до помилкових операцій і сливу!

Аргумент №2 — маленький лот наповнює душу спокоєм

Маленький лот не означає маленький обсяг угоди. Ні, просто лот повинен бути таким, щоб трейдер не відчував внутрішнього дискомфорту навіть тоді, коли ціна рушить у збиткову для нього бік. Уявіть собі, що у вас є депозит на 1 000 USD. Як би ви себе почували, торгуючи 1 лотом (коли за один пункт депозит зменшується на 10 USD) і торгуючи лотом у розмірі 0.1 (коли депозит зменшується за пункт на 1 USD)?

Я б набагато впевненіше почувався у другому випадку, знаючи, що у мене є запас ходу ціни приблизно в 1 000 пунктів. А торгуючи 1 лотом, я б вилетів з 1 000 USD депозитом вже через 100 пунктів ходу ціни проти мене. Скажу чесно — мені б, напевно, було б некомфортно і з лотом 0.1. От якби я торгував лотом 0.01 і в мене був би запас ходу 10 000 пунктів, то я б, напевно, лягав спати спокійно, не виставляючи Stop Loss.

Висновок

Чим менше лот, тим менше ризик. Відповідно, у трейдера з'являється більше часу на те, щоб заспокоїтися під час зростаючих збитків і побудувати раціональний план дій. Навіть новачки з таким підходом могли б закривати згодом збиткові угоди в безубитка або навіть в плюсі, так як ціна часто повертається до рівня відкриття операції.

Звичайно, при маленькому депозиті та маленький лот не принесе багато прибутку. Однак і збитків він багато не принесе. Найголовніше: ви зможете залишитися на плаву. Ніхто не завадить вам поступово додавати кошти на депозит і збільшувати лот (але в процентному співвідношенні залишати його маленьким). Як сказав герой одного фільму: «Головне не те, який удар наносиш, а який удар ти можеш витримати»!