Розробка ефективної стратегії торгівлі на будь-якому вільному фінансовому ринку неможлива без включення в неї параметрів, здатних полегшити аналіз змін інвестиційного інструменту.

Для ринку Форекс таким інструментом, як відомо, є обрана для трейдингу валютна пара. Її зміни (розкид котирувань на аналізованому проміжку часу) прийнято виражати за допомогою спеціального технічного індикатора — індексу волатильності. При написанні його позначають абревіатурою RVI від Relative Volatility Index.

Важливо розуміти, що фінансово успішний набір торгових правил, в основі якого лежить спостереження за волатильністю, тобто облік курсових коливань торгується на Форексі валютної пари, може бути актуальною стратегією для різних часових інтервалів — від скальпинга на тиках до довгострокового інвестування. Рекомендується при цьому обмежити кількість пар в роботі — від однієї до трьох. Це пов'язано з тим, що одночасна робота трейдера з великою кількістю інвестиційних інструментів серйозно знижує відсоток правильних торгових рішень.

Індекс волатильності RVI в якості фільтра, що підтверджує торгові сигнали, вперше розробив і застосував на практиці на початку 90-х років минулого століття американських аналітик і трейдер Дональд Дорсі. У 1995 році з'явився доопрацьований варіант індексу, заснований на RSI — індекс відносної сили ринкового тренда. В процесі прийняття торгових рішень потрібно обов'язково враховувати, що завдання RVI — не прогнозувати цінову динаміку, а визначати напрямок волатильності і поточну силу ринку. Тому цей технічний індикатор не є аналогом стохастика, а також інших осциляторів, він тільки спростовує або підтверджує їх.

Фахівці в області технічного аналізу рекомендують використовувати RVI наступним чином:

  1. Виставляти ордер на покупку, якщо значення RVI подолало рівень 50. У разі пропуску першого сигналу на відкриття довгої позиції покупку проводити після подолання індексом рівня 60.
  2. Виставляти ордера на продаж, якщо значення RVI опустилося нижче 50. У разі пропуску першого сигналу на відкриття короткої позиції приступати до продажу після падіння індексу нижче рівня 40.
  3. Довгу торговельну позицію закривати, коли RVI впаде нижче 40.
  4. Коротку торговельну позицію закривати, коли індекс підніметься вище 60.

Якщо говорити про головну перевагу використання індексу волатильності RVI, то в якості такого слід згадати здатність даного технічного індикатора відстежувати альтернативні показники динаміки ринку Форекс. Очевидно, що індекс RVI працює з такими специфічними рівнями диверсифікації, які не може виявити класичний індикатор сили тренда RSI.