Багато трейдерів замислюються про те, як уникнути збитків під час торгівлі на Форекс. Більшість з нас погодиться з тим, що повністю уникнути цього неможливо.

Збитки — одна з складових торгівлі, як би дивно це не звучало. Немає ні одного трейдера, який би закривав всі позиції в плюсі. Це завжди треба враховувати, а значить — контролювати свої ризики в будь-якій угоді. Іншими словами, необхідно розуміти, яким відсотком капіталу ви ризикуєте, і обмежувати свої збитки заздалегідь встановленим стоп-наказом.

Якщо в такій угоді відсоток використання капіталу занадто великий, то просто не розглядайте її для входу в ринок. Загальна думка така, що максимально допустимий збиток не повинен перевищувати 33%. При такій втраті буде необхідно заробити 50%, що вважається досяжним. Збиток більше 50% невідкладно призведе до фінансової смерті трейдера.

Але як розподілити свої ризики таким чином, щоб компенсувати або скоротити більшу частину отриманого збитку? Диверсифікуйте свої вкладення або по-простому: «Не кладіть всі яйця в одну корзину».

Мова йде не про торгівлю різними інструментами, хоча і це почасти можна назвати диверсифікацією, а про ваших вкладеннях в цілому. Ваш торговий рахунок — це інвестиція, прибутковість якої контролюється особисто вами. Таким чином, у вашому портфелі вже є один актив. Але використовуючи тільки його, ви не компенсуєте збитки, отримані в результаті торгівлі, так як інвестувати кошти необхідно в різні активи. І таку можливість легко реалізувати, розподіливши капітал рівними частками в ПАММ-рахунки, що й будуть складати наш портфель. Чим більше у нас ПАММ-рахунків, тим менше шансів отримати збитки.

Навіщо потрібно вкладати кошти в декілька ПАММ-рахунків, замість того щоб використовувати один з максимальною прибутковістю? В цьому і полягає основне поняття диверсифікації. Зниження прибутковості одного активу компенсується зростанням прибутковості іншого. Це дозволить знизити ризики інвестиційного портфеля без зміни рівня очікуваної середньої прибутковості.

Не слід вибирати два схожих один на одного ПАММ-рахунки, так як фінансового активу може змінитися рівень прибутку (частіше в меншу сторону), це збільшить, а не зменшить ризики. Найпростіший спосіб оцінити прибутковість активу — переглянути історичні дані про прибуток. Тому не варто розглядати вкладення в рахунки, прибутковість яких представлена короткою історією або згладженої кривої дохідності. Прибуток від таких активів оцінити вкрай складно. Слід включати в портфель рахунки, що мають різну ступінь потенційної надійності та прибутковості.

В цілому, диверсифікація ризиків — невід'ємна частина будь-якої торгової стратегії. Вона дозволяє вичавити максимум ефективності з інвестицій та домогтися стабільного доходу.