Причини невдалих угод

Я починаю серію статей, щоб спробувати відповісти на два одвічних питання. Перефразую їх для трейдингу: «Що винна в постійному зливі?» і «Що робити?».

Ми розглянемо психологічний аспект питання. Напевно кожен, хто вирішив зайнятися трейдингом, вивчав відповідну літературу. Всі ми пройшли шлях самопізнання в тій чи іншій мірі. І це відбувається вже під іншим кутом, ніж це було в підлітковий період, коли ми задаємося питаннями про сенс життя. Багато читали (а хтось вивчив напам'ять) «100 помилок трейдера», «100 порад успішного трейдингу» і т. д. І знають, що трейдиг — це 80% психології і 20% техніки. Але тут ми не будемо говорити про це. І одна з причин — ви все це вже знаєте. Тут я розповім про те, через що пройшов я сам.

Спекуляція або інвестиції?

Спочатку я визначаю для себе основні поняття. І роблю це, щоб скоротити кількість змінних, які дадуть мені краще розуміння моїх дій. Я, як і багато що прийшли на Форекс, оперують невеликими сумами. Мені важливо зрозуміти, чим я займаюся: інвестуванням або спекуляцією. Так, я читав класичні визначення цих понять, але вони мене не зовсім влаштували. У визначенні «Вікіпедії» ми не знаходимо чіткої межі між інвестуванням і спекуляціями. Хіба що довготривалі вкладення більше схожі на інвестиції. Навпаки, короткострокові вкладення — це спекуляція. Але в загальноприйнятому значенні слово «спекулянт» — це людина, яка дешево купив, дорого продав. На початку 90-х років минулого століття багато спробували цей вид діяльності: купували сигарети, шуби, продукти і потім перепродували. Накопичивши таким чином певний капітал, деякі починали купувати засоби виробництва. І вже зовсім небагато після деяких реконструкцій почали отримувати прибуток від вкладеного капіталу.

Проаналізувавши цей шлях, я виразно побачив три основні позиції витрати грошей:

  • Купив дешево — продав дорого.
  • Невеликий свічковий заводик.
  • Купив і проїв.

Останнє ми не будемо розглядати, так як мистецтво споживання — не тема нашої статті. Залишаються дві позиції. Щоб мені було простіше аналізувати, я позначив першу позицію спекуляцією, а другу — інвестуванням. У першому випадку важливим є зростання інструменту вкладень, у другому важлива рентабельність інструменту, тобто відношення доходу до суми матеріальних та інтелектуальних затрат.

Шлях від перепродажу сигарет до свічкового заводика прямо пропорційний обсягами вкладень. Отже, ті кошти, якими може оперувати більшість громадян на Форекс, є спекулятивними засобами. Це означає, що нам важливо зміна ціни інструменту в короткостроковому часовому періоді. З іншого боку — це відсутність довгого односпрямованого руху. Таким чином, горизонт торгівлі на ринку Форекс звужується до денних і 4-годинних графіків і менше. Слідуючи з усього вище сказаного, я визначаю для себе саме короткострокові спекуляції. І це підкріплюється постійною високою ліквідністю.

Друге питання: яким ринком торгувати? Тим більше що нам надаються навіть інструменти CFD. З урахуванням невеликих сум, мінімальних операційних витрат та спекулятивної концепції торгівлі відкривається величезна палітра інструментів. Багато хто з нас не мають фінансової освіти, але майже у всіх є математичні знання, хоча б на шкільному рівні. Це привело мене до наступних висновків: функція, яка має кількість змінних більш ніж N, може визначатися ймовірносно, на підставі знання принципу побудови. Іншими словами, для імовірнісного прогнозування знання принципів дає можливість не знати деяких змінних зовсім.

Валютний ринок — це інструмент, що має найбільшу ємність. Змінні, які визначають руху валют саме в короткостроковій перспективі, зводять значення фундаментального аналізу до мінімуму. Отже, на такий функції буде підвищуватися значення цінових патернів. Ціновий патерн — це не тільки свічкові або графічні моделі, але і основні вузли принципу.