Я хочу поділитися з вами самими дієвими напрацюваннями (знахідками) за всю мою навчені досвідом трейдерську життя. У сфері Форекс я працюю вже близько 10 років.

Я не професіонал валютного ринку і не гребу гроші лопатою. Але пройшовши такий довгий шлях від азів Форекс до створення свого радника, мені є що вам сказати.

Як і всі початківці трейдери, на шляху до стабільного заробітку я перепробувала багато індикаторів. Думаю, багатьом знайома така картина. Особливою любов'ю і популярністю користувалися стохастичний осцилятор, RSI і MACD, а також хмари Ішимоку, стрічки Боллинджера, «алігатор», Moving Average всіх розмірів і кольорів веселки і ще більше 100 інших «помічників» у торгівлі. Так от, переплетення всіх цих індикаторів були такими хитрими, що впору було застосувати фразу «купити не можна продати» (поставте кому). Програмісти писали нові програми, а я як справжній наполеглива трейдер проводила реальні випробування, незмінно закінчуються капітуляцією торгового рахунку. Мораль: вчіться на чужих помилках, а значить, більше читайте і спілкуйтеся з іншими трейдерами.

Сьогодні мій робочий графік чистий від «шуму» індикаторів і легко читаємо. На ньому тільки рівні і 2 ковзні для наочності тренда. У гонитві за комп'ютерними індикаторами ми зациклюємося на їх свідченнях, забуваючи основи трейдингу:

  • Тренд — ваш друг.
  • Ціна ходить від рівня до рівня.
  • Історія повторюється.

Розповім коротко і по порядку.

Тренд. Визначайте його мінімум на таймфрейме 4Н. Просто накладіть 2 ковзні з найбільш часто використовуваними параметрами 21 і 55. І пам'ятайте: тренд — дорога далека, зламати його не так просто, тому рухатися в одному напрямку потрібно від декількох днів до декількох тижнів. Якщо будете відкривати угоди тільки в напрямку тренда, ваш депозит це оцінить. Корекції проти тренда пропускайте і входите за знижкової ціною в основному напрямку.

Рівні. Будуйте тільки горизонтальні рівні — ціна завжди їх відпрацьовує. Знову ж, будемо будуватися на таймфрейме 4Н. Багато проводять рівні у вигляді простих ліній що, загалом-то, не зовсім правильно. Якщо ви подивіться на графік, то побачите, що він часто пробиває рівень в різному напрямку на 20 пунктів, а то й більше. Це відбувається тому, що поблизу рівнів ціна консолідується, гравці набирають позиції за різною ціною, звідси утворюється ширина або обсяг рівня. Щоб правильно намалювати або ідентифікувати важливі рівні, є 2 способи:

  • Графік 4Н зменшуємо до межі, знаходимо явні скупчення ціни (тривалу проторговку) і інструмент «Прямокутник» проводимо через цю проторговку об'ємний рівень. Ширина проторговування і буде становити ширину нашого рівня.
  • Інший спосіб — використання профільного аналізу. Купуйте вибраний пакет індикаторів стандартного набору. Ваша робота при цьому буде зводитися до ідентифікації поточного тренда, а точки входу знаходяться на цих рівнях скупчення позицій великих гравців. До речі, ці рівні теж є об'ємними і представляють з себе не одну лінію, а область. Не забувайте ставити рівні Take Profit і Stop Loss. Stop Loss завжди повинен перебувати за рівнем, а Take Profit — в основі або всередині першого на шляху рівня. І не забувайте про співвідношення 1/3 або 1/2, інакше ваш трейдинг не буде мати сенсу.

Історія. Повторення історії на практиці доведено відданими умами технічного аналізу. Вивчіть графічні фігури, запам'ятайте кілька важливих свічкових комбінацій, контролюйте їх на таймфрейме не нижче 4Н, і ви побачите, що відпрацьовуються вони так само, як і 10 років тому.

Ось і вся наука. Адже все це знаходиться в джерелі вивчення біржової торгівлі. Дотримуйтесь Money Management!