Чим принципово відрізняється бізнес від інвестування? Якщо коротко, то бізнес дозволяє вам заробляти гроші, а інвестиції — зберігати і примножувати. Давайте розберемося, що таке ПАММ-сервіс — бізнес або інструмент для інвестування зароблених коштів.

Відповімо коротко: дивлячись для кого. Далі розберемо цю тезу по порядку.

Для інвесторів ПАММ-рахунків, як і випливає з визначення, це, безсумнівно, інструмент для інвестування. Як відомо, будь-який бізнес має певний термін життя. Він народжується, розвивається, а потім помирає. Як правило, в якийсь момент, коли у власника бізнесу з'являється надлишок грошей, він починає замислюватися, а як зробити так, щоб зароблені гроші самі по собі приносили дохід, без прикладання зусиль з боку їх власника. Ну, якщо не задумався, витратив усі зароблені гроші на яхти, будинки і дорогі автомобілі, то сам і винен. Швидше за все, після смерті одного бізнесу доведеться будувати новий бізнес, і тоді вже точно замислюватися про забезпечення пасивного доходу.

Ми не будемо тут зупинятися на перевагах і недоліках ПАММ-рахунків у порівнянні з іншими інструментами для інвестування, оскільки це — тема для окремої статті. Зазначимо лише, що тут, приймаючи рішення про вкладення грошей, інвестор може вибрати собі до душі співвідношення «Прибуток / ризик», сформувавши свій власний портфель з великого різноманіття ПАММ-рахунків.

Правда, деякі інвестори, замість того щоб сформувати портфель з декількох ПАММ-рахунків і забути про них на якийсь час, починають метатися, переміщати кошти з одного рахунку на інший в надії заробити не 50% річних, а, скажімо, 500%. На інвестування такі метання вже мало схожі. Скоріше це нагадує азартну гру на скачках: а який же трейдер сьогодні прийде до фінішу першим? Так що, як бачимо, ПАММ-рахунки можуть бути для інвесторів не тільки інструментом для інвестування, але і азартних розвагою.

А чим є ПАММ-сервіс для керуючого? Ось для керуючого його ПАММ-рахунок — це, насамперед, бізнес. Інакше навіщо б цей ПАММ йому був потрібен? Торгував би і торгував собі на свої кревні на своєму звичайному торговому рахунку. А так керуючий виходить в публічний простір, залучає кошти інвесторів. Для чого він це робить? Навряд чи заради однієї тільки слави. Швидше за все, заради отримання прибутку. А це вже бізнес.

На відміну від класичного бізнесу, в управлінні ПАММ-рахунком є один істотний недолік: керуючий не може виїхати на кілька місяців у відпустку, а, повернувшись, знайти свій рахунок в ще кращому стані, ніж залишав його. Тим не менш, наполягаю, що управління ПАММ-рахунком є саме бізнесом, оскільки дохід у ньому не обмежений особистим часом керуючого. Строго кажучи, дохід його взагалі нічим не обмежений.

Можна поставити питання: а якщо керуючий реінвестує отримані від управління ПАММ-рахунком прибуток? Я не схильний вважати це інвестицією з двох причин:

  • Керуючий не може інвестувати кошти і просто забути про них, отримуючи пасивний дохід — він повинен керувати ними.
  • Збільшуючи капітал керуючого, він підвищує привабливість ПАММ-рахунки для інвесторів, що також є елементом бізнесу.

Таким чином, можна зробити висновок: ПАММ-рахунок є інструментом інвестування для інвестора і бізнесом — для керуючого.