Кожному трейдеру відомо, що ціноутворення на валютному ринку відбувається за рахунок превалювання попиту або пропозиції на певний актив. Як наслідок, цей актив буде дорожчати або знижуватися в ціні, відповідно.

Але ж хіба котирування, які ми бачимо в терміналі, залежать лише від суб'єктивних причин, тобто настрої учасників ринку? Правда в цьому є, однак певний настрій створюється не просто так, а за рахунок впливу багатьох факторів, серед яких світова політика і макроекономіка мають перевагу. Але що ж сильніше тисне на ринок — політичні чи економічні чинники? Спробуємо в цьому розібратися.

Політика і економіка — сфери, не існують одне без одного. Взаємозв'язок між ними величезна. Керувати сильною економікою здатне тільки такий сильний уряд. Якщо воно буде недостатньо компетентно, слід очікувати спад економіки відповідно до низького рівня. І навпаки, впливова і цілеспрямована політична діяльність може відновити економіку країни. Без влади в країні не буде існувати економіки, без економіки зникне країна. З цього можна зробити висновок, що політика і економіка рівносильні під вплив на ринок Форекс.

Розглянемо питання з іншого боку. Фінансовий ринок заснований на обміні валют, що створюються економікою кожної з країн, а не їх політичними діячами безпосередньо. Тому ціни утворюються в залежності від обсягів виробництва, будівництва, експорту, імпорту і т. д. Політична діяльність не може повністю придушити у впливі реальні економічні фактори.

Яскравий приклад цьому в наш час — Північна Корея, де влада жорстко контролює економічну діяльність у країні. І як би ця влада не намагалася довести своїм громадянам, що за офіційним курсом один долар США можна купити за 130 північнокорейських вон, реальний (чорний) ринок показує, що за одиницю американської валюти доведеться віддати в 20, а то і в 30 разів більше. І цей чорний ринок відображає реальну економічну картину в країні, її слабкість. Жорстка прив'язка курсу національної валюти не дозволяє уникнути її реальної девальвації.

Хоча зараз розглядаються щодо економічно слабкі країни, але дані тенденції абсолютно справедливі і для наддержав. Трирічна прив'язка курсу швейцарського франка до євро утримувала позиції пари на позначці 1.20, однак після її скасування 15 січня 2015 року ми бачимо вже звичну стабільність швейцарської валюти на тлі зміцнення американського долара і ослаблення євро. Надійність банківської системи та поступове економічне зростання роблять свою справу на фінансовому ринку. Тут економіка важливіша політики. Як і показники зайнятості в несільськогосподарському секторі Сполучених Штатів (NFP), що являються, мабуть, одними з найважливіших визначників руху світових котирувань.

Але, з іншого боку, давайте згадаємо ситуацію на ринку після Brexit у Великобританії. Фунт відразу ж втратив більше 20% своєї потужності, трохи потягнувши за собою вниз і загальноєвропейську валюту. Подібне могло статися і в тому випадку, якщо б більшість шотландців віддали свої голоси за від'єднання республіки від Великобританії на референдумі 18 вересня 2014 року. А це все політичні фактори, адже економіка не давала серйозних передумов для девальвації британської валюти.

Те ж саме можна сказати і про реакцію ринку на спробу військового перевороту в Туреччині 15-16 липня 2016 року. Турецька ліра помітно ослабла після того, як бунтівники вивели свої сили на вулиці Анкари, Стамбула та інших міст, але повернула свої позиції, коли громадський порядок був відновлений. Знову політика сильніше економічних показників. А у слаборозвинених країнах і зовсім політична діяльність вирішує майже все, що стосується курсу національної валюти.

Часом прийнято вважати, що американським доларом рухає економіка, а євро — політика. Почасти в цьому висловлюванні є правда, але фінансові ринки мають властивість докорінно змінюватися. Це можна помітити, якщо простежити, як важливі політичні та економічні новини впливають на курси валют в різний час. Часом ринок активно реагує на зміну економічних показників, тоді як політика надає мінімальний вплив. А іноді навпаки, важливі макроекономічні події виявляються не здатними серйозно розгойдати ринок, причому одночасно, здавалося б, не така вже значуще висловлювання політичного діяча здатне дати сильний поштовх до руху курсу. І так буде завжди: економічні та політичні аспекти будуть змінювати один одного в ступені впливу на ринок Форекс.

Тому потрібно завжди стежити за подібними пересменками, чергова з яких може відбутися вже найближчим часом. Весь світ в очікуванні дій вельми неординарної особистості — новообраного президента США Дональда Трампа. І в залежності від обраного політичного курсу цілком можливою стане зміна переважання впливу економіки і політики на долар. При цьому економіка США досягла дуже високих показників, і для збереження цієї стабільності (можливо, і подальшого зростання) знадобиться, в тому числі, і висока політична воля уряду. Тому саме політика Америки, а не її економіка, може стати найважливішим чинником впливу на Форекс. Час покаже, що стане сильніше на наступному відрізку часу.

P. S. Стаття висловлює виключно суб'єктивну думку автора.