Торгівля на паттернах відноситься до технічного виду аналізу, який відмінно підходить для успішної діяльності на Форекс. Основу торгів становить аналіз показників, які на графіках мають вигляд свічок.

Із-за особливостей побудови їх прийнято називати японськими, і вони показують наступні значення: ціну на момент відкриття угоди, її значення після завершення операції, мінімум і максимум обраного часового відрізка. Найчастіше такий свічковий аналіз застосовується для того, щоб аналізувати ситуацію на фондовій біржі та товарному ринку. Аналіз свічок часто показує, що чим вище фігура, тим більш прибутковою буде операція.

Моделі

Свічки зазвичай формуються в моделі, що складаються з одного або декількох елементів. Односкладні називаються підвищеними, молотами або марибозу. Найчастіше вони не здатні демонструвати об'єктивну ситуацію на ринку. Моделі, до складу яких входять дві й більше свічок, прийнято називати поглинанням або харамі. Саме вони дають точну інформацію про сигнали, що дозволяють починати або закінчувати операції. Аналітики вважають, що використання моделей першого і другого типу забезпечить трейдеру найбільший успіх на ринку.

Найбільш дієвими є складні моделі з свічок, які називаються «Вимпел», «Потрійна вершина», «Голова і плечі». Вони створюються різними видами свічок, і тому їх аналіз дає найбільш точні і вірні відомості про тренди.

Особливості патернів

У дослівному перекладі з англійської мови слово «патерн» означає «шаблон». У застосуванні до ринку Форекс патерн дозволяє з тактичної точки зору побачити реальний рух трендів і цін по конкретному напрямку. При цьому не враховується місце розташування цінового графіка. Важливо, щоб з аналізу свічок та їх моделей було зрозуміло, яка ситуація є прибутковою, а яка збитковою. Наприклад, якщо свічковий аналіз демонструє, що ціна три дні зростала, а потім один день падала, то це реальна можливість отримати прибуток. Така комбінація свічок і називається патерн.

Цікаво, що аналізуючи патерни, учасники торгівлі на Форекс можуть абсолютно не реагувати на інші сигнали: тренд, підтримку і опір. Головне — правильно визначити момент тактичного входу або виходу.

Різноманітність

Зазвичай патерни на Форекс поділяються на два великих види: загальноприйняті і створені іншими трейдерами (авторські). При цьому назвати точну кількість патернів складно, їх існує величезна безліч. Це пояснюється тим, що при розробці стратегії учасники створюють власні комбінації, які допомагають вирішувати нестандартні ситуації. Експерти фондових і торгових ринків написали про свічках, їх комбінаціях, технічному аналізі вже досить багато книг. У них міститься не один десяток рекомендацій, як працювати з тим чи іншим видом патерну, але на практиці все виглядає не так. Пошук і застосування шаблонів залежить від конкретно взятої ситуації та поведінки даних, отриманих при аналізі. Для одних угод відмінно підходять однорівневі патерни, які працюють на тренді і флете. Для інших необхідні складні комбінації, що мають декілька рівнів, фігур, фаз.

Прибуткові варіанти

Одним з прибуткових і ефективних варіантів вважаються патерни «Шибеник» і «Повішений». Вони відрізняються невеликим розміром основного тіла свічки і досить великою тінню, яка відкидається на весь графік. Для роботи з «Шибеник» необхідно дотримувати основні правила. По-перше, трейдер повинен чекати появи відповідної свічки і обчислювати її. По-друге, операцію треба відкривати в напрямку, зворотному до свічковий тіні. Наприклад, якщо свічка дає тінь вгору, то учасник повинен відкривати угоду на продаж. Коли тінь падає вниз, то операція проводиться на покупку. По-третє, Stop Loss ставиться на одному рівні з тінню. По-четверте, прибуток повинна бути зафіксована на такій відстані, щоб воно було дорівнює розміру тіні. Іноді прибуток варто ставити дещо більше, щоб підняти дохід.

Згідно з даними, отриманими від багаторазових досліджень, патерн «Шибеник» — одна з найсильніших свічкових комбінацій. Вона відрізняється витривалістю, що дозволяє їй працювати на різних часових відрізках, даючи підвищений прибуток.

Ще одним дієвим паттерном є комбінація, названа «Один-два-три». Її розробили в США досить давно, але з тих пір вона неодноразово поліпшувалася і вдосконалювалася.

Для того щоб створити таку модель, необхідно обчислити головний тренд. Він може як падати, так і рости. Для обчислення тренду необхідно використовувати трендову лінію. Для коригування прийнято використовувати цінову лінію, яка зобов'язана перетнути трендову (проведення хвилі «один»). Після цього необхідно набратися терпіння і чекати.

Через деякий час ціна знову почне рухатися до головного тренду. Треба стежити, щоб вона не оновлювалася. Так з'являється хвиля «два», і вона буде значно коротша від першої.

Вихід на ринок здійснюється тільки тоді, коли з'являється третя хвиля і перебиває першу. При цій моделі також рекомендується встановлювати Stop Loss десь на рівні другої хвилі. Так відбувається розворот тренда з появою патерну «Один-два-три».

Складність використання полягає в правильному визначенні лінії тренда. Тому деякі трейдери радять користуватися так званою пятидесятидневной середньої ковзної, яка будується в автоматичному режимі.