Валютний ринок Форекс унікальний тим, що одноразово об'єднує мільйони трейдерів по всьому світу. Кожен день, кожну годину (за винятком вихідних та офіційних свят) він відкриває для них неосяжні простори і можливості для здійснення будь-яких угод.

Охоплюючи всю планету, незалежно від часу доби або сезону, він постійно перебуває в русі, немов живий організм, невпинно вдосконалюючись і рухаючись вперед. І, як і біоритми живих істот, його процеси так само періодично сповільнюються (бічний рух або флет) або прискорюються (тренд). Всьому виною — величезна різниця в часі між містами та країнами, які він охоплює (наприклад, коли в Японії і Китаї тільки починається робочий день, в Америці він вже наближається до кінця, а Європа і зовсім вже спить). Для вирішення цієї проблеми люди і придумали так звані торгові сесії. Вони, подібно часовим поясам, поділяють час роботи Форекс (та й усього світового міжбанку) на окремі періоди. Причому у кожній частині світу свій період, іменований торговою сесією. Всього у фінансовому світі існує чотири основних сесії — це Азіатська, Європейська, Американська і Тихоокеанська (її ще називають Австралійської).

Ознайомимося з ними окремо.

  1. Тихоокеанська (Австралійська) сесія. Раніше за всіх на планеті прокидаються трейдери з Австралії і Океанії. Ці «ранні пташки» і відкривають Тихоокеанську торговельну сесію, яка починається опівночі по Москві і завершується в дев'ять годин ранку. В силу того, що під час цієї сесії практично весь фінансовий світ спить, волатильність в цей час падає практично по всіх фронтах. І все ж цей факт не заважає таких валют, як австралійський і новозеландський долари, бути досить рухливими. Валютні пари з цими валютами у складі — дуже привабливі активи саме в даний проміжок часу.
  2. Азіатська сесія починається в три години ночі за московським часом і завершується опівдні. На початку цієї сесії відкриваються такі великі біржі, як біржі Японії і Китаю (Токіо, Гонконг тощо). Важливою відмінністю азіатській сесії від інших також є відносний спокій ринку в цей період часу. Якщо в цю пору на ринку і відбувається який-небудь рух, то це, швидше за все, викликано виходом важливих новин або статистики, що стосуються економіки країн азіатського пояса. І все ж це зовсім не означає, що трейдеру під час азіатської сесії краще спати. Затяті вони можуть спокійно торгувати валютними парами, в які входять такі активи, як японська ієна і китайський юань. Незважаючи на те, що Європа і Америка відпочивають, ці валюти все одно досить ліквідні і здатні проходити за ніч не одну сотню пунктів.
  3. Європейська сесія, з 09:00 ранку до 18:00 вечора, викликає на світовому ринку зростання волатильності майже всіх валютних пар. Фаворитами сесії є, зрозуміло, всі валютні пари, що котируються з єдиною європейською валютою — євро. Нарівні з нею популярні в цей час також швейцарський франк і британський фунт стерлінгів. Варто відзначити, що торги на Лондонській біржі починаються трохи пізніше — в 10 годин ранку, тим самим викликаючи рух фунтових валютних пар. Підігрівають ринок Форекс в тому числі і новини, активно виходять під час цієї торгової сесії. Починаючи з дев'ятої ранку і аж до обіду (12:00-13:00 годин за московським часом), ринок досягає максимальної волатильності, потім же слід невелике уповільнення руху, яке під час Американської сесії поновлюється з ще більшою силою.
  4. В Америці (як Північної, так і Південної) торговельна сесія починається, коли в Москві вже 16:00. Триває вона дев'ять годин і завершується лише в 01:00 ночі. Однак ринок найбільш активний аж ніяк не весь час, а лише у період з 16:00 до 18:00. Саме в цьому проміжку часу відбувається перетин Європейської та Американської сесій, що викликає дуже високу волатильність. Важливою особливістю цього часу є вихід новин (зазвичай у другій половині дня), а також оприлюднення результатів засідань Федеральної резервної системи США, приблизно о 22:00-22:30 за московським часом. У трейдерів, які торгують в ці години, найбільшою популярністю користуються американський і канадський долари.

Таким чином, всі сесії по-своєму гарні, бо у кожної з них є свої активні валютні пари і години найбільшої волатильності. Однак, знаючи особливості цих сесій, можна враховувати потенційні обсяги торгівлі в різний час доби і у відповідності з ними вибудовувати свої торгові системи і стратегії. До всього іншого хотілося б ще сказати, що вкрай важко намагатися працювати з усіма сесіями. Набагато розумніше буде вибрати одну-дві сесії (наприклад, Європа і Америка — ідеальний варіант), торгувати тільки в ці години і використовувати їх валютні пари. Не варто ганятися за двома зайцями, краще все одно не стане, в той час як переторговка вам буде гарантована.

Звичайно, ніхто не може обіцяти, що, дотримуючись час роботи світових бірж, можна домогтися успішної торгівлі, проте так можна хоча б не витрачати час даремно і домогтися максимально ефективної точкової торгівлі.