Друзі, сьогодні розмова піде про роботів і людей, точніше, про радників і трейдерів, а ще точніше, про автоматичною і механічною торгових системах. Але давайте спочатку розставимо все по місцях і визначимося «who is who» (хто є хто).

Якщо автоматична система, вона ж робот, радник, не викликає зайвих питань, то «механіка» часто вводить багатьох трейдерів в деякий оману. Причиною тому є її лукавство або, краще сказати, двоякість застосування. Якщо говорити «википедическим» мовою, механічна торгова система (МТС) — звід повністю формалізованих правил відкриття, супроводження та закриття угод при торгівлі на біржі або позабіржових ринках цінних паперів. Так ось, одні МТС можуть бути запрограмовані і застосовуватися як напівавтомат, інші ж, зважаючи на специфіку свого алгоритму, не піддаються автоматизації і використовуються вручну. Так ось, саме ручний вигляд системи я буду мати на увазі, кажучи про МТС.

Кожен хлопчик мріє про машинці, дівчинка — про ляльку, а трейдер — про суперсоветнике. Зараз у всесвітній павутині стільки радників, напевно, скільки зірок на небі, однак успішних трейдерів лише 5%, — думаю, це про щось та говорить. Але, відкинувши філософські роздуми, краще розповім про свій особистий досвід з торговими роботами. Отже, награвшись на біржі ручками, я захотіла море свободи і роботу, яка робиться сама. Першим моїм піддослідним був усім відомий Ilanov в різних модифікаціях. На тестері найчастіше він показував просто фантастичні результати, і мені вже починали грезиться екзотичні пляжі Гоа і Домінікани, як чергові «лосі» в реалі безжально повертали мене в свій «Бобруйськ». Втомившись від постійних розчарувань, я кинула Ilanov і переключилася на більш серйозних «роботяг», які користувалися неабиякою славою у мережі, але і з ними мене спіткало фіаско. Але справжній трейдер ніколи не здається! Тоді я не розуміла ні принципи, ні алгоритму використовуються роботів — ось головна причина невдач — в незнанні та в невмінні керувати тим, що тобі незрозуміло. І ось вже я вирішила у що б то не стало вивчити програмування і написати свого радника на основі власноруч створеної торгової системи (ТС). Через півроку студіювання мови MQL я зробила начерки «сови», а каркас замовила у «досвідченого» програміста. Треба сказати, що лише завдяки своїм базовим знанням програмування я знайшла 3 серйозні помилки в коді, за який заплатила чималі гроші.

Висновок: якщо нічого не розумієте в програмуванні — не замовляйте радників у незнайомців, або звертайтеся до висококваліфікованим в цій справі (вийде недешево) і краще давайте код перевіряти різним фахівцям, щоб уже, як мовиться, напевно.

Подкрутив гвинтики у своєму Франкенштейна, я створила те, що хотіла побачити. Так на світ з'явилася Elis). Моє дітище працювало славно, але і воно, як з'ясувалося незабаром, виявилося не ідеальним: для запуску потрібно було чітко ідентифікувати тренд і постійно наглядати за дівчиною, оскільки іноді, через свого маленького недосконалості, вона не ставила стопи. І цей незначний недолік без належного контролю завжди коштував мені частини заощаджень.

Висновок: грааля не існує! Ви можете довго і наполегливо катувати безкоштовні радники, купити 100% прибутковий» або, як я, створити своє-рідне, але задайте собі лише одне питання: «Ви довірите своєму раднику мільйон доларів?» Я — ні! І це однозначний відповідь. На автоматі «їздити» набагато простіше і приємніше, але механіка дає вам перевагу у вигляді повного контролю над ситуацією в будь-який момент часу. І хоча мій радник — це кнопка автоматичного управління МТС, торгувати я віддаю перевагу вручну, приймаючи всі ризики на свій бортовий комп'ютер — мозок.

Як торгувати вам — вирішуйте самі!