Пайові фонди облігацій - альтернатива депозиту банку


Раніше наші люди весь час зберігали свої гроші на книжках в ощадній касі і на банківських депозитах, але все ж прибуток від такого способу на багато поступався інфляції.

Існують альтернативні способи розміщення коштів, наприклад пайові фонди облігацій, прибутковість на них більш висока. Банки для клієнтів – досить консервативні фінансові установи. Часто вони приймають депозити від вкладників, не маючи можливості розміщення коштів. Крім того, ці позикові гроші потрібно правильно обслуговувати, громадяни воліють вкладати кошти в банки з державною участю, або ті, що входять в систему страхування внесків. Всі ці обмеження знижують прибутковість банківського депозиту, роблять довірче управління на ринку цінних паперів, інструменти колективних інвестицій – пайові фонди більш цікавими для середньострокового і довгострокового розміщення вільних грошових коштів.

Управління пайовими фондами ведуть керуючі компанії, а саме їх працівники – аналітики, оцінювачі ризику і портфельні менеджери. Вони відбирають цінні папери на підставі загальної інвестиційної декларації та ситуації на ринку інвестиційного, позикового капіталу. Якщо Ви подивіться статистику кількох фінансових компаній, то зможете швидко знайти гідного партнера, чиї співробітники можуть обганяти інфляцію. Гроші, спрямовані інвесторами в пайові фонди облігацій, далі вкладаються в боргові цінні папери. Дохідність державних облігацій або великих нафтових, газових корпорацій цілком порівнянна по надійності і прибутковості з депозитом великого банку. З іншого боку, можна робити більш ризиковані вкладення в корпоративні папери, а розподіляти ризики між декількома емітентами.

За рахунок чого формується дохід при інвестуванні в піфи облігацій? Вартість облігації формується на підставі тіла облігації і купонного доходу. Тіло торгується на фондовій біржі, угоди можуть йти по номіналу або з відхиленням до однієї з сторін. Падіння або зростання ринку акцій повторюють і облігації, але в більш м'якій формі. Тому при економічному підйомі прибутковість пайових фондів облігацій обганяє ставку за депозитом банку, а при спаді на деякий час інвестор може терпіти збитки. Якщо керуюча компанія займалася вкладенням виключно в сміттєві облігації, то це може закінчитися ланцюжком дефолтів і тоді вартість паю інвестора значно втратить у ціні.

Інвестор навряд чи дізнається, як саме будуть вкладені його гроші, але у нього є всі інструменти для аналізу діяльності керуючих компаній. Компанії в обов'язковому порядку повинні вести відкриту статистику, за нею легко вираховуються фінансові коефіцієнти, які показують якість управління борговим портфелем. Для вкладення розглядаєте фонди, які існують не менше п'яти років, тоді зможете оцінити роботу менеджерів на зростання і падіння ринків.

Є фонди, які близько 80-90% коштів вкладають в облігації, а решта грошей йдуть в акції. Такі піфи по своєму класу близькі до змішаних, але можуть бути цікаві і інвесторам, які хочуть спробувати обігнати інфляцію, але не бажають, щоб їх керуюча компанія здійснювала довірче управління на ненадійних емітентів, у яких високий ризик неплатоспроможності.