Приклади візуального аналізу на Форексі


У процесі становлення і розвитку аналізу склалися класичні прийоми і методи, що дозволяють аналітику з високою достовірністю прогнозувати рух цін.

Графіки досліджуються на різних часових інтервалах, починаючи з довгострокові (місячні, тижневі) і закінчуючи хвилинними і тиків (технічний термін.- Прим.

автора), де ціна одного ділення дорівнює одному зміні ціни, переданим інформаційною службою. Дослідження внутрішньоденних графіків практикується зовсім недавно. Це стало можливим у зв'язку з бурхливим розвитком інформаційних технологій і передачею даних по супутникових каналах у режимі онлайн. З цього часу трейдерам, які не перебувають на біржовому майданчику, стало можливо брати участь у торгівлі, перебуваючи прямо в офісі, на відстані тисяч кілометрів від місця торгівлі.

А так як класичний аналіз і його прийоми розраховані на більш тривалі інтервали, то торговці тепер змушені адаптувати їх до внутрішньоденною торгівлі. Коротко повторю основні прийоми та фігури аналізу, про яких докладно можна прочитати в спеціальній літературі. Як говорилося вище, автор рекомендує роботи Дж. Мерфі як найбільш визнані і дохідливі джерела. Там докладно викладена вся методологія візуального аналізу, а ми лише коротко нагадаємо вам класику дослідження цін.
Основна мета аналізу – виявити тенденцію і слідувати в її напрямку. Існують висхідні, низхідні та горизонтальні тенденції. Верхній тренд представлений серією підвищуються піків (верхів) і падінь (низів). Поки кожен подальший пік вище попереднього, і поки кожне наступне падіння вище попереднього, верхній тренд залишається чинним. Тренд вниз є дзеркальним відображенням тренда вгору і характеризується серією знижуються піків і падінь.

Горизонтальний тренд ще називають торговими коридорами або консолідацією цін. Це, по суті, перерва в русі ринку, коли зміна цін відбувається в межах вузького ренджа. Такі випадки представляють проміжні періоди нерішучості, але однаково важливі. Горизонтальний рух часто є не чим іншим, як паузою в існуючому тренді, після якої відновлюється попередня тенденція. Ці періоди можуть тривати досить довго. Протягом цього часу всі системи аналізу, наступні за тенденцією, неефективні. Як раз в цей спокійний час, коли ринок малопривабливий для гравців у зв'язку з малою прибутковістю, дуже розумно займатися торгівлею протягом однієї біржової сесії, так
ціни коливаються в межах вузького діапазону і ризик різкого розвороту ринку невеликий Разом з тим ціни все одно змінюються, дотримуючись більш або менш класичної синусоїди. Вони зазвичай рухаються у певному напрямку: або вгору, або вниз , дають можливість здійснювати операції купівлі-продажу за принципом, купуй внизу, продавай вгорі (жаргон торговців.Прим. автора) або навпаки.
В інший час горизонтальне рух може сигналізувати про значимому перелом тренда. Дуже важливо визначити різницю між ними. Верхня межа руху цін носить назву опору, а нижня – підтримки.

Підтримка відноситься до реакції низу, або дна, яке було створено коли-небудь у минулому. Аналітики часто говорять про відскоку від рівня підтримки. Вони зазвичай говорять про попередньому дні, сформованому на минулого тижня, минулого місяця чи року. Пам'ятайте, що підтримка завжди знаходиться нижче ринку, (технічний термін.- Прим, автора). Те, що робить ринок підтримки, дуже важливо. Якщо ринок закривається нижче рівня підтримки (називається «пробиття підтримки»), відновлюється тренд вниз. Здатність цін відскочити від рівня підтримки (називається «тестування підтримки») зазвичай є першою ознакою того, що нижній тренд закінчується і що ціни досягли дна.

Опір – назва, дана будь-якого попереднього піку Ви можете чути, як аналітики кажуть, що ціни наближаються до верхнього опору. Вони просто говорять про рівні цін, на якому був сформований попередній пік. Здатність цін перевищити цей попередній пік має важливе значення. Якщо ціни закриються вище піку, зберігається верхній тренд. Якщо ціни відходять від попереднього піку, це є попереджувальним сигналом про можливу зміну тренда. Опір є бар'єром вище ринку (технічний термін.- Прим. автора).

Підтримка існує тому, що інвестори зробили покупку на цьому рівні. Після рішучого пробиття цього рівня, коли інвестори розуміють, що зробили помилку, вони звичайно намагаються повернути своє. Іншими словами, вони будуть продавати там, де до цього купили. Пробитий рівень підтримки стає опором. Колишнє опір стає новою підтримкою внизу ринку.

Це психологічно важливі рівні, які допомагають трейдеру точно розрахувати момент входження в ринок.
Час – дуже важливе поняття в аналізі ринку. Загалом, чим довше тренд рухався, тим більше він важливий. П'ятиденний тренд не має такого значення, як п'ятимісячний або п'ятирічний. Те ж вірно щодо рівнів підтримки і опору, так як вони вимірюють різні ступені тренда. Рівень підтримки або опору, який було сформовано дві-три тижні тому, не так важливий, як той, який був сформований два роки тому. Загальним правилом є те, що чим раніше були сформовані рівні підтримки або опору, тим вони більш важливі. Друге правило полягає в тому, що чим більше рівень підтримки або опору був «перевірено», тим більш важливим він стає Іноді ринок відкотиться від рівня опору три або чотири рази Ясно, що будь-яке подальше проникнення через цей бар'єр має ще більше значення. Число раз, яке ціна тестувала підтримку або опір, також важливо у визначенні цінових постатей, про яких мова піде далі.

Проста лінія тренду – найбільш корисний інструмент у вивченні ринкових трендів І ви будете задоволені, дізнавшись, що їх дуже легко накреслити. Графічні аналітики використовують лінії тренда для визначення падіння ринкового тренда і визначення, коли тренд змінюється. Хоча горизонтальні лінії тренда теж можна прокреслити на графіку, найбільш поширене використання виходить від ліній тренда вгору і вниз. Верхня лінія тренду чертится шляхом з'єднання точок послідовних спадів цін при висхідному тренді. Нижня лінія тренду чертится вище знижуються ринкових піків. Ринки часто піднімаються або падають по заданому куті. Лінія тренда допомагає нам визначити, який цей кут.

Після того як ви накресліть дійсну лінію тренда, ринки часто будуть відскакувати від неї кілька разів. Наприклад, під час верхнього тренда ринки часто будуть підходити до верхньої лінії тренда і відскакувати від неї. Повторне тестування верхніх лінії тренда часто надає прекрасну можливість для покупки. Ціни при нижньому тренді часто будуть відскакувати від падаючої лінії тренду, даючи можливість для продажу. Аналітики часто говорять про лінії тренду про підтримку і опору.

Найбільш поширений спосіб нанесення лінії тренда це переконатися, що вона включає всі дії ціни На столбиковом графіку (де цінової рендж відзначений вертикальним стовпчиком), верхня лінія тренду чертится таким способом, щоб вона проходила через підстави стовпчиків (технічний термін.- Прим. автора) Нижня лінія тренду стосується верху цінових стовпчиків. Деякі аналітики віддають перевагу з'єднувати тільки ціни закриття замість окремих цінових стовпчиків. Для аналізу тренду з довгим рэнджем це не має великого значення. Для короткострокового аналізу я віддаю перевагу з'єднувати верхи і низи окремих цінових стовпчиків.

Необхідні дві точки для лінії. Верхня лінія тренду чертится тоді, коли видно два падіння. Навіть тоді лінія тренду не обов'язково є дійсною лінією тренду. Ціни повинні тестувати лінію тренда і відскочити від неї, щоб підтвердити його дійсність. Переважно, щоб ціни торкалися лінії тренда три рази (технічний термін.- Прим. автора). (Іноді, однак, ринок не діє за нашим бажанням, і ціни стосуються лінії тренда тільки двічі.) Чим більше разів апробована лінія тренду, тим більш важливою вона стає. Після того, як аналітик відчуває впевненість в цій лінії тренду, будь рішучу зміну від цієї лінії є раннім попередженням про можливу зміну тренда.
Більшість аналітиків креслять кілька ліній на графіках. Іноді первісна лінія тренду виявляється невірною, і в такому випадку необхідно прокреслити нову лінію тренда.