Технічний аналіз-це мистецтво або наука


Розглянемо вимоги, що пред'являються технічним аналізом.

1. Ринок враховує все.

Фраза, безумовно, красиво звучить, але, як і всі красиві фрази, вона банальна.

Який вплив ця фраза має на знання? Що значить «всі»? Подібні фрази вигадуються, як мені здається, з єдиною метою – щоб фахівці в цьому питанні могли знайти собі відповідне виправдання у разі будь-яких казусів, породжених їх же безграмотністю. Розглянемо ситуацію: підняли облікову ставку, весь народ, кому не лінь, кинувся скуповувати долари, а ринок, якому належало злетіти під небо, ледве-ледве виповз на кілька пунктів вгору, а потім і зовсім вкотився нижче, ніж перебував до того, як новина була оголошена «в маси». Тут же, як горох з мішка. Сиплються питання до аналітику: ви ж казали, що у разі підняття ставки варто купувати долари, ви ж слідкуйте за ринком! А їм у відповідь – боюся, що ринок також врахував дану новину. Ось вам і аналіз – ринок все врахував!

2. Рух цін підпорядкований тенденціям.

Зрозуміло, безперечна сентенція, але що вона дає стосовно до реальності? Качконіс, вибачте, зрозуміле – ринок постійно рухається, то в одну сторону, то в іншу. Незрозуміло інше – в який момент слід купувати, а коли вигідніше продавати. Стан справ виглядає так, що при позначенні на ринку горезвісного бичачого тренда в 99 % випадків купувати що-небудь вже пізно. Тут вже треба думати про продаж або зовсім дотримуватися принципу Меттерніха: не знаєш, що робити – не роби нічого, оскільки час для продажу, швидше за все, теж втрачено.

3. Історія повторюється.

Ну да, ну да, а ще вона рухається по спіралі. Чергове банальне велемудрое судження. Навіть якщо все знову повториться, ніхто не зможе точно сказати, як все буде виглядати в цей раз. Чудово, схоже, більш глибоке вивчення технічного аналізу прояснить всі темні моменти. Фігури технічного аналізу.

Як вже говорилося раніше, історія має властивість повторюватися, а значить, поява певної фігури на біржовому графіку повинно призвести до подібного результату. Логічно. Але, як і більшість логічних речей, далеко не завжди вірно. Точний результат передбачити не в змозі ніхто. І знову ми повертаємося до вихідної точки: для чого нам все це потрібно знати? Мабуть, виключно для розширення кругозору. Адже якби люди, які перевершили всі ці премудрості, заробляли б у дійсності, то статистика, яка говорить про те, що 90 % біржових гравців програють, не була б такою гнітючою.

Постфактум розглядаючи історію, справді, можна виявити рух цін, але настільки ж нескладно помітити, як ціна прошиває рівні наскрізь, ніби їх і немає зовсім, хоча тренд все ж вимальовується. Висновок – чим чіткіше картинка, яка виявляється на графіку, тим менше ймовірності вашого виграшу. Індикатори і осцилятори.

Індикатори взагалі відучили людей думати. Дивись туди, куди індикатор вказує – і більше нічого не потрібно, чекай собі, поки цей індикатор не скомандує тобі «відбій». Мимоволі задаєшся питанням – як же без них обходилися раніше? Існує думка, що як раз індикатори-то і дали можливість деяким грамотним людям збагатитися, але от біда – навіщо ж тоді щодня вводять нові індикатори? Невже старих недостатньо?
Можна глибокодумно заявити: це ринок враховує все. А як же тоді бути з історією, яка любить повторюватися? Технічний аналіз вельми нагадує народні прикмети – всі про них знають, але користі від них немає. Те, як я ставлюся до цього. З дозволу сказати, інструменту, можна описати приблизно так: прогноз оголосив: жодних опадів протягом місяця не очікується. Раптом, через кілька днів, на горизонті показуються похмурого виду хмари. Зрозуміло, виходячи з дому, ви неодмінно візьмете парасолька. А коли мова йде про біржі, то те, що відбувається виглядає інакше: варто з'являться на графіку якийсь більш-менш чіткої фігури, як ми моментально вирушаємо в ринок.

На закінчення мушу зазначити – зрідка технічний аналіз справді приносить користь, але для того, щоб отримувати хоча б невеликий прибуток, перш за все, потрібно вміння правильно визначати момент, коли ситуація складається сприятливо для вас.