Що таке Форекс? Розберемо спочатку загальноприйняті визначення. Від самого загального визначення — «ринок міжбанківського обміну валюти за вільними цінами» — толку мало, занадто загальне.

«Спекулятивна, як правило, маржинальна торгівля валютою через комерційні банки або дилінгові центри (ДЦ)» — це вже ближче. Але, з позиції простого трейдера, торгуємо ми валютою? Я б відповів, що ні. Ми робимо ставки на зростання або падіння валют. Саме ставки, тому що рухи курсів валют для нас є зовнішнім, не контрольованим нами, багато в чому випадковим для нас процесом. Ставки — це вже термін зі сфери ігор, відразу спливає в пам'яті казино, покер, тоталізатор і т. д. Можна ставити ставки на спорт усвідомлено, будучи серйозним спортивним аналітиком, а можна грати навмання. За аналогією можна бути валютним аналітиком, а можна грати на Форекс в рулетку. Один підхід не заперечує існування іншого.

Спробую намалювати більш подібну картинку. Уявімо, що ринок Форекс — це великий океан. Його борознять простори великі вантажні судна і величезні лайнери — фонди і великі гравці. Військові кораблі-регулятори стежать за порядком. Є великі і малі порти-біржі. Є таємничі берегові служби з короткими назвами типу ФРС та ЄЦБ, які начебто тільки стежать за погодою і маяками, але ходять чутки, що вони давно керують течіями.

А де ж рядові трейдери? А ось ми бачимо яхт-клуб ДЦ, який видає в оренду невеликі одномісні суду, щоб поплавати. Кому для риболовлі, кому для розваги, а кому і малу пасажирську човен з абревіатурою ПАММ на борту. Маленький кораблик не може протистояти течіям, його може кинути хвилею від проходить поруч великого судна, його може здути навіть слабким вітром, і капітан-одинак не завжди може впоратися з керуванням... Але це непередаване відчуття особистої свободи! Боротьба зі стихією ринку, ковзання по його хвилях і манливі берега золотого ельдорадо на горизонті.

Є і свої морські розбійники. Великі прагнуть взбурлить воду, щоб потопити більш дрібних і поживитися уламками. Дрібні йдуть на хитрощі, наприклад, на продажу дірявих кораблів, прасок з наклейками «Рятувальний круг» і збору грошей з пасажирів без гарантії доплисти до пункту призначення. Це життя, учасники гри — люди, без цього не обійтися.

І ось вже багато років борознить океан ринку ловці удачі. Хто на азіатських джонках, озброївшись дивними паличками з виступами, які всі називають японськими свічками. Хто на сучасних катерах з комп'ютерної навігацією і автопілотом. Хто на ненадійному з вигляду кораблику, але з умінням вважати набігаючі хвилі і вибирати потрібну з них. Є навіть темні особистості, які стверджують, що якщо після кожної аварії купувати корабель більше, то в результаті все одно доплывешь, і там все окупиться, головне пасажирів більше набрати.

Незважаючи на уламки кораблів на дні, шторм, гігантські хвилі, піратів і морських чудовиськ, згадує бувалий моряк п'янкий вітер свободи, і радіє душа, навіть якщо не доплив до золотого берега, а просто повернувся в порт, витримавши бій зі стихією ринку. Попутного вітру, панове!