Введення

Рано чи пізно кожен трейдер задається питанням, чи є на фінансових ринках свій грааль. У пошуках відповіді або натяку на нього трейдер поглинає всіляку теоретичну інформацію: читає книги по трейдингу, статті, форуми, вивчає принципи роботи індикаторів, торгових стратегій, систем, дивиться і слухає професійних трейдерів.

У підсумку накопичена інформація призводить трейдера до процесу самокопання в пошуках відповіді. Поспішаю вас порадувати — грааль є! Про нього ви дізнаєтеся далі.

Грааль? Ні, не чув

Розберемося з поняттям, що таке грааль.

Грааль — ця якась модель торгівлі, в якій повністю відсутні збитки. Так думають початківці трейдери. У розумінні професійного трейдера, Грааль — це модель торгівлі, що поєднує в собі прибуткові і збиткові угоди, перевірена часом, яка близька вам по духу і приносить стабільний адекватну прибутковість, враховуючи всі зміни ринку.

Прочитавши це визначення, початківці трейдери вигукне: «Це — не грааль, а так — збиткова система, багато на ній не заробиш, раз є збиткові угоди!». Але чи все так просто, як їм здається?

Давайте дізнаємося на реальних прикладах з життя.

Для прикладу візьмемо прогноз погоди, завжди синоптики праві у своїх прогнозах? Ні! Незважаючи на те, що це, як правило, професіонали, які мають всі необхідні знання, обладнання та програмне забезпечення, але їх точні прогнози не на 100%.

Якщо взяти якусь групу більш або менш незалежних і професійних експертів або аналітиків в будь-якій із сфер життя і порівняти їх думки з процесами, що відбуваються в житті або процесами, які, на їхню думку, відбудуться, ми побачимо, що і вони помиляються, незважаючи на свій досвід.

Порівняємо статистику виступів відомих професійних спортсменів на міжнародній арені:

  • бокс: Майк Тайсон 86%, Рой Джонс 87%;
  • бої без правил: Конор Макгрегор 87%, Федір Ємельяненко 80%;
  • плавання: Майкл Фелпс 84%;
  • легка атлетика: Усейн Болт 88%, Сергій Бубка 92%.

Відсотки — позитивна статистика виступів — враховують тільки перемоги у бійців і золоті медалі у плавців і легкоатлетів від загальної статистики.

Виникає питання: чому синоптики не можуть завжди давати точні прогнози погоди, експерти і аналітики чіткі рекомендації на майбутнє, а спортсмени завжди вигравати.

Відповідь проста: погодні умови (кон'юнктура), на підставі яких робилися прогнози синоптиками на день, тиждень, можуть зберегтися, а можуть змінитися, звідси прогноз виправдовується в першому випадку, у другому — немає. Ті ж самі життєві процеси, тренди, підвалини в суспільстві можуть зберегтися, а можуть змінитися, у першому випадку аналітик або експерт буде прав, у другому — немає, так як він не врахував змін, а якщо і врахував, то неправильно. Те ж саме зі спортсменами — неможливо постійно поліпшувати свої результати, тим більше на такому серйозному рівні, спортсмен не може бути постійно на піку своєї форми, організму потрібна розвантаження, після якої, можливо, послідують нові рекорди або повторення кращих особистих результатів.

Вище були наведені приклади, які відображають справжній стан справ, на основі цього можна провести аналогію з трейдингом.

У короткостроковій перспективі можна домогтися 100% прибуткових угод, але в довгостроковій перспективі 100% прибуткових угод не буде, але добитися результату в 70-80% цілком реально!

Тепер безпосередньо перейдемо до побудови грааля або його подобою.

Завдання трейдера гранично проста:

  1. Визначити тренд.
  2. Знайти локальну точку входу.
  3. Визначити, продовжиться тренд чи ні.

Для вирішення цих завдань у трейдера в арсеналі повинні бути трендові і контртрендовие інструменти (індикатори, стратегії і т. д.) з оптимальним поєднанням характеристик, не більше 2-3 інструментів з кожної категорії.

Висновок

Грааль на фінансових ринках є, і під ним потрібно розуміти наступне:

  • Відмінювання статистики у свою користь: вище 50% прибуткових угод.
  • Облік математичного очікування від угоди мінімум 1/3 і вище.
  • Чітке виконання торгового алгоритму