На перший погляд, що може бути спільного у фінансового ринку та спорту? Нічого. Але це дуже поверхневий погляд людини, який вже склав якусь думку про що-небудь, навіть не спромігшись зрозуміти суть оцінюваних ним речей.

Так що ж об'єднує ці поняття, а що в них несумісне? Давайте спробуємо неупереджено розібратися на прикладі починаючого трейдера і боксера.

З чого почати? Зі знань! Сподіваюся, ніхто не буде сперечатися з тим, що для досягнення успіху в спорті, як і на Форекс, потрібні знання. Звичайно, вони різні, але без них немає подальшого руху. Наприклад, у боксі — знання, як наносити удар противнику, як ухилятися від удару, як проводити обманні рухи і т. д. На Форекс — це розуміння руху валютних пар, торгової системи, Money Management, психології торгівлі.

Тобто, відправна точка — знання. Але чи достатньо лише знань? Боксер вийшов на ринг і озброєний тільки знанням, отримає нищівного удару і поразки. А початківець трейдер, вивчивши багато книг з торгівлі і надивившись досхочу видеосеминаров, включає термінал, відкриває угоду та отримує закономірний збиток. Причому, якщо не відразу втрачає весь депозит, то за кілька спроб поторгувати. Висновок: і на Форекс, і в спорті знання необхідні. Але їх недостатньо.

Що ж ще? Практичні навички. Так, це те, що ігнорували і початківець боксер, і новачок-трейдер. Необхідно йти в спортзал і тренуватися, наносячи удари по груші, потім відпрацьовуючи їх на навчальному рингу. І лише придбавши хоча б первинні навички, намагатися вести справжній боксерський поєдинок. Так і трейдер повинен перетворити свої знання в реальні навички торгівлі. Торгова система повинна бути перетворена в конкретну торгову стратегію з точним розумінням точок входу в ринок і виходу з нього, принципу роботи ордера Stop Loss, ризику на операцію і т. д. Навички роботи з цією стратегією необхідно відпрацьовувати на демо-рахунку, а не на реальному ринку. Це для того, щоб виключити на початковому етапі вплив двох основних емоцій, які заважають трейдеру, — страх і жадібність. І угод треба зробити не одну-дві, а одну-дві сотні з даної торгової стратегії. Само собою, це довго, але швидким буває лише злив депозиту. Можна і прискорити процес напрацювання навичок, застосувавши тестер стратегій. Це, звичайно, не реальний ринок, але дозволяє з достатньою точністю його змоделювати. А головне — багаторазово прискорити відпрацювання навичок по своїй стратегії.

І приходить момент, коли боксер, натренувавшись в залі, а трейдер «демці» або тестері, виходять на реальний ринг-ринок. При сприятливому розвитку подій трейдер здійснює вдалі угоди, збільшуючи свій депозит. Потім приходить усвідомлення: «я Все знаю і вмію, мені все підвладне, в тому числі і ринок». У боксера теж йдуть успішні бої, в яких він — переможець, і попереду вже ввижається олімпійське золото. Йде біла сприятлива розслаблююча смуга в обох. Трейдер збільшує ризик на угоду, адже, на його думку, він вже досвідчений і ринок їм вивчений. Боксер збільшує ризик в бою, ігноруючи захист.

А що ж далі? Далі починається інша, далеко не біла смуга. Ринок змінився, як і все навколо. У трейдера замість вдалих пішла низка збиткових угод. Депозит тане на очах, а бажання відіграти, відбити згаяне тільки прискорює цей процес. І якщо вчасно не зупинитися, замість грошей залишається лише дірка від бублика. У боксера теж не все гладко, як раніше. Він, недооцінивши чергового супротивника, отримав нищівного нокаут і тепер «відпочиває» під рахунок рефері. І наступний бій теж виявляється програним.

У чому причина невдач у обох? Вони вже багато знають і вміють. Але виявляється, що і цього мало. Що ж ще, що робити? У боксера є тренер, який підкаже, як діяти, на що звернути увагу і ще неодноразово відпрацювати на тренуваннях. А у трейдера? Якщо є вчитель-наставник, то, можливо, він допоможе. А якщо немає, як і у більшості трейдерів? Тоді тільки сам, розбираючи досконально вчинені невдалі операції, виявляючи їх причину. Далі робота над торговою стратегією, над собою, своїм ставленням до ринку. Можливо, він зовсім не те, що ви про нього думаєте. Адже ваша думка — це тільки ваша думка, ваш погляд на ринок. І варто подивитися на нього з іншої точки зору, як все зміниться. Адже думка — це далеко не факт про ринку. А підміна факту думкою завжди призводить до втрат і невдач. І в торгівлі, і в боксі.

Щоб досягти успіху, як у спорті, так і на Форекс, необхідна тривала робота, і, перш за все, над собою, над своїми емоціями, своєю психологією. На цю роботу не кожен здатний. Тому чемпіонів і успішних трейдерів не так вже й багато. Але пройшовши, подолавши себе і свої слабкості, багато зрозумівши і відпрацювавши в залі, провівши сотні боїв на рингу боксер може стати чемпіоном. Аналогічно і трейдер, виробивши свою стратегію торгівлі, навчившись не тільки здійснювати правильні угоди, але і керувати собою під час торгівлі, зробивши сотні контрольованих ним, а не емоціями, угод, може досягти успіху в трейдингу.

Так що формулу взаємозв'язку Форекс і спорту можна записати: «Форекс подібний спорту». І ще одна характерна риса, властива й торгівлі на фінансовому ринку та занять спортом — це ймовірність. Навіть провівши тисячі годин тренувань і досягнувши певних успіхів, ніхто не дасть вам гарантії того, що ви станете олімпійським чемпіоном. А в трейдингу, навіть незважаючи на тисячі годин за монітором в аналізі графіків ціни, немає ніякої гарантії того, що ви станете кращим трейдером.

Так що ж, сидіти вдома і нічого не робити в очікуванні того, що раптом все само собою станеться? Звичайно ж ні! Якщо є мета, хоч в трейдингу, хоч в спорті — треба її домагатися. Дорогу здолає той, хто йде по ній, а не той, хто вважає, що шанси малі, і здався.