Кожен трейдер за свою кар'єру не раз намагався намацати те саме дно або зловити той самий пік ціни, де почнеться розворот довгострокового тренду. Увійти в ринок на самій вершині і, нарощуючи позицію з кожним новим пробитим рівнем, заробити цілий статок — мрія будь-якого трейдера.

І коли ціна намагається оновити річні максимуми або мінімуми, тисячі учасників ринку по всьому світу встають проти тренда в впевненості, що в цей раз вони свого не упустять. Але, як показує практика, в 90% випадків ці надії не виправдовуються. Незважаючи на це, ми ніколи не перестаємо виглядати ознаки розвороту, щоб зірвати великий куш.

Перший небезпечний сигнал для тренда — коли ціна не може оновити свій максимум або мінімум. Якщо вона зупиняється на рівні попереднього, утворюється подвійна вершина або подвійне дно. На прикладі висхідного тренда залишається чекати, поки ціна опуститься нижче попереднього мінімуму і проб'є підстава свічковий фігури. Це буде серйозним сигналом до розвороту тренду або великий корекції. Тут також можуть допомогти осцилятори, такі як RSI або MACD. Будь-яка завершується стадія тенденції супроводжується дивергенцією або конвергенцією. У «перекладі» на російську мову означає: розбіжність і сходження відповідно. При висхідному тренді — коли ціна продовжує зростати, а свідчення осцилятора починають знижуватися. У цьому випадку, незважаючи на триваюче зростання пари, кількість покупців скорочується, і виходити на ринок на стороні «биків» треба вже з обережністю. Конвергенції і дивергенції можна знайти на будь-яких таймфреймах, тільки треба враховувати, що на великих (D1,W1) вони можуть формуватися дуже довго. На тижневому графіку це може тривати півроку, а тренд в цей час буде незмінним. Знайти приклад таких сигналів можна на графіку GBPUSD за останні два роки.

Початок формування конвергенції або дивергенції не є сигналом до дії, треба дочекатися їх підтвердження. Їм буде пробій трендової лінії, саме тією свічкою, з графіком якій ви працюєте. Тут вже в більшості випадків корекції для тренда не уникнути, а можна розраховувати і на розворот. Також важливо правильно будувати сигнал: дивергенцію — тільки по вершинах, конвергенцію — тільки по низам.

Але найпопулярніша розворотне фігура у трейдерів — це «голова і плечі». Вона виникає, коли новий максимум або мінімум не може досягти попереднього, і утворює так зване друге плече. Як і у випадку з «подвійною вершиною», пробій трендової лінії або підстави цієї фігури є для учасників ринку знаком, що пора міняти позиції.

З індикаторних сигналів найвідоміший — золотий і смертельний хрест. Вони утворюються при перетині 50-денний ковзної середньої з 200-денний. Якщо зверху вниз, то це смертельний хрест, він означає початок низхідного тренду, знизу вгору — золотий, який показує «бичачі» настрої на ринку. Цей сигнал зобов'язаний своєю славою книг і телебаченню, де постійно згадується. Тому дуже багато трейдери звертають на нього увагу.

Крім цих, на біржі ще дуже багато різних ознак розвороту тренда. А у кожного трейдера разом з роками досвіду з'являються свої. Але багато хто, торгуючи проти тренда, не чекають підтвердження цих сигналів. Вони розраховують відкрити операцію прямо на піку і заробити купу грошей. Таку торгівлю, проти тенденції в надії на розворот, порівнюють з спробою зловити падаючий ніж голими руками. Може бути, коли-небудь і зловиш, але до цього сто разів поріжешся. Недарма одне з перших і головних правил, яке дізнається трейдер, — «Тренд твій друг». І воно повністю виправдовує свою важливість.

Але, незважаючи на це, учасники ринку ніколи не перестануть ловити удачу. Деяким це принесе прибуток, але більшість втратить гроші. Тому правила краще не порушувати і намагатися торгувати тільки по тренду. Але на ознаки розвороту обов'язково звертати увагу, щоб не засидітися у «биків» або «ведмедів».