Своє знайомство з ринками валют і акцій я почав в 2006 році, коли маси почали активно захоплюватися трейдингом. Дилінгові центри зменшували вимоги до мінімальних депозитами, пропонували зручні термінали, навчання та інші корисні для потенційних партнерів умови.

Семінар, на який я потрапив, був присвячений програмі просування курсу трейдерського мистецтва, що проводилося в моєму місті.

Семінар був поверхневим, з мінімальним заглибленням у предмет, що не дивно, адже завданням була продаж розробленого компанією інфопродукта, але мене перспективи галузі заінтригували. Виявилося, що кілька учасників семінару вже мають позитивний досвід трейдингу. У перервах вони відкрили мені практичну сторону, про яку можна дізнатися тільки з власного досвіду чи з ось таких зустрічей.

В якості бонусу всім учасникам презентували книги про засади трейдингу в PDF-форматі, а також пропозиція від ДЦ отримати бонусні $15 для відпрацювання навичок. У той час не було центових рахунків, і даний бонус годився максимум на одну збиткову угоду, і, за порадою менеджера ДЦ, я відкрив демо-рахунок.

Вивчення світу фінансів по представленим на семінарі книг дало серйозний базис в цьому напрямку, і вже через півроку я перечитав всю літературу, яку зміг зібрати в мережі. При цьому я все так само продовжував практикуватися на демо-рахунку, який, після декількох повних руйнувань, став, нарешті, приростати.

Помилки, які призвели до первинних осідань, стосувалися виключно технічної частини, коли оцінка ситуації з мого боку була неповною і не враховувала одного або кількох критичних факторів. При цьому особливого переживання про осідання я не відчував з огляду на те, що рахунок був не на реальні гроші — саме це згодом перевернула моє уявлення про біржової роботи.

Перехід до реального трейдингу

Коли демо-рахунок перевалив за позначку в 300% прибутку від початкового депозиту, я прийняв рішення перевести торгівлю на реальний рахунок. Отримані в якості бонусу $15 були доповнені власними коштами, які накопичувалися весь час навчання. Загальна сума склала $200, і я вже бачив себе власником великого депозиту і власного острова.

Перша ж операція, хоч і була відкрита з урахуванням всіх нюансів і в результаті на ринку виявилася прибутковою, мені принесла збиток. Я не міг всидіти на місці від переживань при кожному русі ціни, як в мою сторону, так і проти мене. Незважаючи на те, що ордери на прибуток і збиток були виставлені, я здався на половині шляху до ордера Stop Loss і закрив збиток. Через час ціна, так і не дійшовши до рівня мого ордера, розвернулася і без особливих проблем досягла рівня прибутку, як я і планував спочатку.

Цей факт мене дуже здивував, але, хоч і було дуже прикро, я продовжив. Ще кілька угод виявилися збитковими. З обережності я відкривав самий мінімальний лот, оскільки не міг знайти пояснення тому, що на демо-рахунку я спокійно спостерігаю за ринком, а при торгівлі на реальному рахунку впадаю в паніку при рухах проти мене, не дозволяю ціною закрити Stop Loss і роблю це сам.

У 2009 році я перевів наявні активи в Альпарі за рекомендацією кількох знайомих, які мали там рахунки. Умови роботи виявилися куди вигідніше, ніж у попередньої компанії, але моєї проблеми це не вирішило. В якийсь момент з'явилися думки зовсім зав'язати з трейдингом зважаючи на те, що це не моє, але попалася на очі книга про психологію трейдингу відстрочила дане рішення. Прочитав видання («Психологія ринку Forex» Т. Оберлехнера) залпом, потім став збирати всю літературу про психологію людини, ринків, натовпу і про будь-яких проявах даної науки в бізнесі. Як виявилося, причиною всіх невдач був тільки я сам, і це стало переломним моментом.

Приведення трейдингу до прибутку

Після аналізу своєї торгівлі з точки зору психології я побачив те, що зараз здається очевидним, що ніякі, навіть самі реальні, фантики не замінять навіть самого завалящого реального долара. Прийти до цього було важко, коли в черговий угоді ринок ішов проти мене, дуже велике було бажання посунути ордер або закрити операцію самостійно, але я, за порадою відомого біржовика Олександра Елдера, піднімав п'яту точку, клав під неї руки і сідав. Це було приголомшливо, коли виконана робота по аналітиці та своєчасний вхід у ринок із усіма необхідними обмеженнями давали очікувану, а іноді і більший прибуток.

На завершення цієї історії хотів би в кількох тезах описати те, що сам опановував шляхом прикрих поразок і хвилюючих осяянь:

  • Починати будь-яку торгівлю необхідно з реального рахунку, благо, наприклад, в Альпарі, з якою я працюю досі, хороші пропозиції по центової торгівлі. Це дозволить отримати достатню практику без необхідності ризикувати серйозними сумами, але з отриманням повноцінних вражень від прибуткових і збиткових угод.
  • Ніколи не ризикуйте тими грошима, які необхідні для щоденного життя або відкладені на серйозні покупки, відпустка або лікування. Пекуче бажання «заробити ще трохи і вийти» призведе до того, що в угоду увійдете з недостатньою кількістю даних і неминуче зазнаєте фіаско.
  • Не сідати за термінал в ейфорії або в пригніченому стані — це не дозволить критично оцінити ситуацію.
  • Суворо дотримуватися встановлених правил торгової системи в будь-якій ситуації.
  • Ні в якому разі не намагатися миттєво відігратися в ситуації, коли одна з угод була збитковою. Така тактика призводить до осідань швидше будь-якого форс-мажору.
  • При серії з трьох збитків поспіль припинити всю торгівлю мінімум на 10 днів.