Вам знайоме почуття, коли начебто «код Да Вінчі» вами вже розкрито, але все ж є моменти, які не дають комфортно торгувати? Навіть у професіоналів і акул трейдингу бувають складні моменти, і якщо вам кажуть, що «я ніколи не хвилююся» або «не шкодую про що відбулася угоді», то, швидше за все, вони лукавлять або таким чином намагаються зміцнити свої переконання.

Так, я зустрічав трейдерів, які займаються самогіпнозом і різними техніками з метою підтягнути свою торгівлю. До чого я все це? Психологія і тільки психологія!

Ось уже протягом, напевно, всього часу, скільки існують ринки, нам автори курсів, методик і просто книг про біржі пишуть і роздають різні поради. Наприклад, «необхідно дотримуватися дисципліну і строго стежити за своїм внутрішнім станом під час торгів», «тримайте себе в руках і будьте обережні перед його величністю тільт». Начебто все чудово, поради такі адекватні, але хто-небудь, нарешті, приведе конкретні приклади, чіткі дії? Хто-небудь дасть нам робочу пігулку, від якої ми могли б перевтілюватися у холоднокровних ящерів? Наприклад, після серії збиткових угод (у рамках стратегії) або після упущеного тренда, куди ви ввійшли, але в останній момент щось пішло не так, і сумніви змусили закрити потенційно прибуткову угоду? Знайоме? Думаю, відповідь очевидна — пігулки як такої не існує в природі, але все ж є дієві методи, які ви повинні визначити для себе самі.

Отже, щоб знайти відповіді на основні питання, що стосуються психології трейдингу, нам треба для початку виявити їх причини, які генерують ці питання. На мій погляд, є три основні причини, які здатні вивести трейдера з рівноваги.

«Поїзд». Це те саме відчуття, коли в силу людського чинника та різних причин ти просто не встиг увійти в ринок. При «минає поїзді» виникає сильне бажання увійти в ринок, наздогнати цей самий поїзд. У такі моменти ми відчуваємо роздратування, розпач і в якійсь мірі гнів, і 9 з 10 трейдерів увійдуть в ринок, про результат, думаю, можна не писати. Дана угода, навіть якщо й принесе прибуток, в цілому трейдер зазнає поразки як перед ринком, так і перед самим собою.

Вихід: для здійснення меншої кількості помилок, перш за все, необхідно сформулювати чіткий алгоритм ваших дій, тобто ви повинні неухильно слідувати своїм правилам. Якщо в правилах написано: «Приймати рішення при «минає поїзді», то ви приймаєте рішення! Якщо таких правил немає, то чого вам заходити в угоду, яка вже здійснилась, але без вас? Вам необхідно кістковим мозком розуміти, що на кону — шматочок вашого капіталу (яким би він не був) і віддавати кому-небудь цей шматочок не слід.

«Зустріч зі стадом лосів: від малого до великого». У всіх бувають злети і падіння в будь-якому бізнесі, в тому числі і в трейдингу. Тільки у кого-то злети змінюються падіннями досить часто, а у кого-то злетів зовсім не знайти. Так у чому ж справа? Невже Грааль існує? Може, просто подивитися на це все через іншу призму? Визначте для себе, що для вас означають падіння і злет: для кого-то падіння є серія збиткових угод, а для когось- це повна втрата депозиту. Для кого-то зліт — це серія прибуткових угод, а для когось- стан депозиту в 10 000 USD. Після того як ви визначите для себе вашу лінію злету і падіння, упевнений, що питання про нестабільну психології після серії збиткових угод сам по собі відпаде.

«Я знаю, куди піде ринок, так навіщо мені Stop Loss?». Якщо ви прийшли торгувати, (зауважте, торгувати, а не грати), то ігнорування захисного рівня Stop Loss — це, мабуть, найбільша помилка на фінансових ринках, саме кінцевий результат такої угоди просто засмоктує трейдера в яму тільта. Звичайно, мені зрозумілі причини того, чому багато хто не встановлюють рівні Stop Loss. Тут і «ціна зараз ось-ось розгорнеться, «стоп» не потрібен», і «в минулий раз встановив «стоп», ціна його зачепила і пішла в мою сторону вже без мене»— яких тільки відмовок я не чув, лише б працювати без «стопів»! Ви готові з-за своєї впевненості втратити, якщо не весь, то основну частку депозиту? Не потрібно далеко ходити, статистика говорить сама за себе. Ви коли-небудь сядете за кермо автомобіля, знаючи наперед, що гальма відсутні? Думаю, ні! Так і в трейдингу — без Stop Loss дуже нерозумно торгувати, і в даному випадку ризик не виправданий.

Можна зробити висновок, що і проти лома є прийоми, необхідно лише розібратися в собі, визначити, чого ви хочете досягти на ринку, після цього скласти чіткий алгоритм і план дій, і ви самі побачите, як ваша торгівля підтягнеться!