Перед людиною, тільки початківців знайомитися з ринком Форекс, напевно, постане питання: торгувати самостійно або інвестувати кошти в ПАММ-рахунки? Втім, швидше за все, це питання з'явиться не одразу, а тільки після зливу першого депозиту.

Чому? Тому що всі ми — люди розумні і спочатку твердо знаємо, що самостійно ми точно зможемо торгувати не гірше, а то і краще будь-якого керуючого. До того ж, немає абсолютно ніякого сенсу платити винагороду керуючому ПАММ-рахунком, адже при самостійній торгівлі весь прибуток буде осідати в кишенях. Мабуть, не дарма кажуть, що всі інвестори ПАММ-рахунків — це невдалі трейдери.

Що ж робити, коли починають приходити розуміння і розуміння того, що торгівля на ринку Форекс далеко не завжди буває успішною, а заробляти на валютному ринку все-таки хочеться? Варіантів два: продовжувати торгувати самостійно, одночасно навчаючись торгівлі, або інвестувати кошти в ПАММ-сервіс. Є, звичайно, і третій варіант — зовсім забути про валютний ринок, але якщо ви читаєте цю статтю, значить, вибираєте з перших двох варіантів.

Давайте спробуємо визначитися, які критерії необхідно приймати до уваги при прийнятті рішення про форму своєї участі в житті Форекс. Пропоную при виборі керуватися виключно прагматичними міркуваннями, тобто не брати до уваги внутрішній голос, який говорить, що, наприклад, займатися самостійною торгівлею мені цікаво, а от інвестувати — нудно. Так, інвестування — досить нудне заняття. Але тут, як мовиться, потрібно визначитися: вам «шашечки» чи їхати? Ви прийшли на Форекс розважатися чи заробляти гроші? Якщо розважатися, то читання статей вам точно ні до чого. Якщо бажання заробити сильніше неприйняття нудного рутинного інвестування, то продовжуємо розмову.

Мабуть, при прийнятті рішення, торгувати або інвестувати, існують 2 критерії, якими потрібно керуватися при виборі тієї чи іншої альтернативи:

  1. Прибутковість. Якщо торгова система, яку ви розробили, випробували на бек-тестах, демо-рахунку, а потім і на невеликих обсягах реальних грошей, показує прибутковість більше, ніж прибутковість ПАММ-рахунків управляючих, то, швидше за все, ви справді молодець і вам слід відкривати власний ПАММ-рахунок. Коли говоримо про порівнянні з ПАММ-рахунками, слід обмовитися, що порівнювати прибутковість своєї торгівлі слід не з кожним окремо взятим ПАММ-рахунком, а з портфелем ПАММ-рахунків. Все-таки вкладатися в один ПАММ дещо ризиковано. Але про правила формування портфелів з ПАММ-рахунків, а також про критерії вибору ПАММ-рахунків для свого портфеля ми тут говорити не будемо. Це тема для окремої статті. Само собою, при порівнянні прибутковості свого рахунку та інвестиційного портфеля необхідно враховувати розмір винагороди керуючого, а також, по можливості, врахувати ризики.
  2. Час. Вибираючи, торгувати або інвестувати, також необхідно враховувати такий фактор, як час. Скільки часу ви можете виділяти на торгівлю? Інвестору, звичайно, теж потрібно час для прийняття рішення про інвестування в той чи інший ПАММ-рахунок, адже потрібно вивчити як можна більше рахунків з усіма їхніми показниками. Крім того, ще потрібно навчитися, як відбирати ці рахунки в свій інвестиційний портфель. Але трейдеру, як правило, часу потрібно на торгівлю набагато більше. Якщо інвестор провів роботу, відібрав рахунку і може на кілька місяців забути про свої інвестиції, то робота трейдера в основному каждодневна і копітка. І навіть якщо трейдингом ви зможете заробляти більше, ніж інвестиціями, то, може, займаючись іншою роботою, поки ваші інвестиції примножуються, ви покриєте цю різницю.

Таким чином, приймаючи рішення, торгувати на Форексі самостійно або інвестувати в ПАММ-рахунки, необхідно брати до уваги відразу кілька аспектів, головні з яких — прибутковість і час. Ну, а крім того, навіть якщо у вас поки виходить торгувати гірше, ніж хотілося б, можна вкласти кошти в ПАММ-рахунки і спокійно потренуватися в трейдингу на демо-рахунку.