У своїй статті я хочу поділитися практичними рекомендаціями, які, сподіваюся, зможуть допомогти трейдерам з різним ступенем професійної підготовки знизити навантаження на нервову систему, упорядкувати щоденні дії і покращити свої результати в торгівлі.

Мова піде про так звану «інструкції» для трейдера. Це документ, який створює сам трейдер, та який може містити наступні основні розділи:

 • Правила торгівлі
 • Аналіз ринкової ситуації або аналіз поведінки ціни по торговій системі.
 • Торговий план.
 • Аналіз роботи трейдера або аналіз угод.

Трейдер готує цей документ, намагаючись максимально детально прописати свої дії на ринку. Цей документ згодом буде редагуватися, виходячи з удосконалення торгової системи і накопичення торгового досвіду. Завдяки цьому документу трейдер отримає чітку систему дій у тій або іншій ринковій ситуації з метою отримання прибутку.

Опишу докладніше кожен розділ.

Правила торгівлі

У правилах торгівлі трейдер коротко перераховує свої можливості та обмеження:

 • Розмір депозиту, наприклад, 200 USD.
 • Період підбиття підсумків торгів — тиждень, місяць.
 • Робочий інструмент — валютна пара або кілька валютних пар і т. п., наприклад, валютна пара EURUSD.
 • Співвідношення прибутку до ризику, максимальний розмір захисного ордера стоп-лосс в пунктах, допустимий розмір збитку за звітний період та дії трейдера у випадку, якщо збиток отримано (поповнення депозиту, відпочинок). Наприклад, дозволяю собі входити в угоди з співвідношенням прибуток/ризик 1/1. Розмір стопа не більше 70 пунктів. Обмеження втрат в місяць — 100 USD. У разі досягнення ліміту втрат, депозит поповнюється. Аналізуються причини втрат, коригуються сигнали торгової системи і проводиться більш ретельний аналіз ринкової ситуації.
 • Перед оголошенням процентних ставок у США і ЄС — не торгую. На азіатській сесії — не торгую. Робочі торгові сесії — європейська, американська.

Аналіз ринкової ситуації по торговій системі

Даний розділ містить максимально детальне, покроковий опис дій трейдера з обраної їм торговельній системі. Це необхідно прописати для того, щоб виробити чіткий алгоритм щоденних або щотижневих дій трейдера в процесі аналізу поведінки ціни. Після складання цього розділу трейдер має шаблон аналізу поточної ситуації на ринку.

Наприклад:

 • Наголошую важливі новини з економічного календарем. Перед важливими новинами угоди переведені в безубиток або зафіксовані.
 • Визначаю напрямок руху по старшому таймфрейм з допомогою простих ковзних середніх і хвиль.
 • Визначаю напрямок руху на робочому таймфрейме. Основну частину прибутку беру в третій хвилі, залишок у п'ятій хвилі.
 • Розрахунок цілей хвиль роблю по фибосеткам. 3 хвиля складає 162% від першої хвилі, 5 хвиля — 200-262% від першої.
 • Визначаю сигнали, що підвищують ймовірність взяття прибутку.

Торговий план

У торговому плані міститься чітка рекомендація для входу в позицію. Визначається рівень, або після реакції на рівень. Планується, як буде здійснюватися вхід: з ринку або відкладеним ордером, однією позицією або кількома. Визначається розмір стоп-лосс, тейк-профіту, співвідношення прибуток/збиток. Планується супровід угоди: переклад в безубиток, часткова фіксація, закриття угоди, очікування спрацювання стопа. У разі спрацьовування стопа, можна передбачити вхід в протилежну позицію. Тут вже все залежить від майстерності трейдера.

Аналіз роботи

Це, мабуть, найважливіша частина «інструкції». Без аналізу своєї поведінки на ринку, виявлення помилкових дій і дій не за торгівельного плану, складно уявити підвищення майстерності трейдера.

Після кожної проведеної операції або серії угод описується те, що відбувалося в той час, поки трейдер був ринку. Важливо вказувати свій психологічний стан. Щотижня або щомісяця, трейдер підводить фінансові підсумки за отриманою прибутку, збитків, порівнюючи тиждень з попереднім тижнем, місяць з попереднім місяцем. Корисно визначати кращі і гірші операції звітного періоду.

Хотілося б відзначити, що трейдеру самому важко зробити об'єктивний аналіз своєї роботи. Допомогти побачити помилки і направити на вірний шлях зможе наставник – більш досвідчений трейдер або інвестор.

У висновку особливо хочеться відзначити, що написання такої інструкції — це кропітка праця. На початковому етапі інструкція часто доповнюватися, перероблятися. В принципі робота трейдера — це кропітка праця, оскільки трейдер в основному працює один на один з непередбачуваним ринком, без начальника. Звід дій і правил допоможе трейдеру «тримати себе в руках», обмежувати втрати, контролювати свої дії та помилки, накопичувати досвід.

Підведення підсумків своєї роботи дисциплінує трейдера. З'являється своєрідний документообіг в трейдингу як у варіанті приватного бізнесу. Все це робити нелегко, але тільки кропітка праця збільшить шанси на прибутковий трейдинг і допоможе у зростанні професіоналізму.

Бажаю удачі всім зацікавленим стати успішними трейдерами!