Якщо з визначенням і формули розрахунку використовується кредитного плеча (ІКП) все більш-менш зрозуміло, то, як правильно користуватися цим інструментом, більшості невідомо.

У даній статті постараємося допомогти починаючим інвесторам правильно застосовувати аналіз даного показника при відборі ПАММ-рахунків для свого портфеля.

Для початку нагадаємо визначення використовуваного кредитного плеча. ІКП — це відношення номінального обсягу відкритих ордерів до величини коштів на рахунку. Тобто, якщо у вас відкритий ордер EUR/USD розміром 1 лот, при курсі, скажімо, 1,0800, а коштів на рахунку 6 000 USD, то ІКП = 108000 / 6000 = 18. Багато це чи мало? Однозначно відповісти на це питання неможливо, оскільки сама по собі величина ІКП ще ні про що не говорить. Скажімо, при коротких «стопах» в кілька десятків пунктів припустимі більш високі значення використовуваного кредитного плеча, ніж при значеннях рівнів Stop Loss в кілька сотень пунктів. Тобто, якщо у одного рахунку ІКП 10, а в іншого — 30, це ще не означає, що в рахунку з великим ІКП ризики в 3 рази вище, ніж в іншого. Тому інтерес становить, передусім, динаміка ІКП в прив'язці до динаміки прибутковості аналізованого ПАММ-рахунки.

Вивчення графіка ІКП дає досить багато важливої інформації про стилі роботи керуючого ПАММ-рахунки. Наприклад, можна побачити, скільки ордерів відкриває керуючий, коли вони відкриваються і закриваються. Але, в першу чергу, аналіз динаміки ІКП служить для оцінки того, наскільки швидко може бути злитий рахунок, тобто для оцінки міри ризику при інвестуванні в той чи інший ПАММ-рахунок. А коли рахунок може бути швидко злитий? Тоді, коли використовується торгівля без Stop Loss взагалі і система «Мартінгейл» зокрема. У загальному вигляді «Мартінгейл» — стратегія, яка передбачає кратне (зазвичай подвійне) збільшення обсягу відкривається ордери при досягненні попереднім ордером певного рівня збитку.

Звичайно, торгівля без обмеження збитків має право на життя, але інвестор повинен чітко віддавати собі звіт в тому, що такий рахунок у разі сильного руху ціни може в один момент обнулитися. Тому, якщо хочете бути інвестором, які розраховують на довгострокову прибуток, а не гравцем в казино, необхідно навчитися розпізнавати ПАММ-рахунки, на яких застосовується торгівля без обмеження збитків.

Отже, як визначити рахунок, торгівля на якому ведеться без обмеження збитків? Ще таку стратегію називають пересиживанием. Це коли рух ціни в невигідному для нас напрямку відкритого ордера збільшує збиток. Керуючий ж чекає, що ціна рано чи пізно розвернеться і піде в потрібну сторону. Проблема в тому, що розвернутися вона може вже тоді, коли рахунок буде ліквідовано, оскільки не вистачило розміру депозиту. Або ж значення курсу валютної пари може піти так далеко, що її повернення до точки безубитка можна чекати роками. На графіку ІКП такий спосіб торгівлі відображається наступним чином: одночасно з підвищенням прибутковості підвищується розмір використовуваного кредитного плеча. Якщо прибутковість рахунку знижується протягом тривалого часу, а ІКП зростає, то це явна ознака торгівлі без обмеження збитків. Якщо ж періодично зі зниженням прибутковості значення ІКП обнуляється або знижується, це означає, що керуючий застосовує обмеження збитків, і інвестиції в цей ПАММ-рахунок несуть в собі набагато менше ризику.

Стратегію «Мартінгейл» за графіком використовуваного кредитного плеча можна обчислити наступним чином. ІКП з нульової позначки стрибнуло до якогось значення — значить, угода відкрилася. Потім видно, що через якийсь час, зазвичай відразу після різкого зниження прибутковості, значення ІКП раптом зросла. Зазвичай ще в 2 рази. Потім втретє відбувається різке збільшення ІКП. Потім ІКП обнуляється одночасно з різким зростанням прибутковості. Причому прибутковість, як правило, стає вище, ніж була перед відкриттям угоди. Можете бути впевнені — перед вами «Мартінгейл». І рано чи пізно такий рахунок буде одномоментно злитий. Маленьке уточнення: проводити аналіз графіка ІКП краще всього на часових відрізках.

Таким чином, можна зробити наступний висновок. Рівний графік ІКП, коли його добове значення або нульовий, або коливається навколо якогось одного значення, а потім знову обнуляється, говорить про те, що інвестувати в такий рахунок набагато безпечніше, ніж той, для якого характерні різкі скачки значення ІКП, пов'язані з осіданнями на графіку прибутковості.

Природно, виносити вердикт про включення в свій портфель інвестора того чи іншого ПАММ-рахунки лише на основі аналізу використовуваного кредитного плеча в корені невірно, оскільки висока кредитне плече само по собі ще не означає високих ризиків. Необхідно користуватися кількома інструментами аналізу, які в достатку надаються Альпарі для аналізу ПАММ-рахунків.