У рейтингу ПАММ-рахунків Альпарі майже 4 000 діючих рахунків. Як не заплутатися в такому розмаїтті, які основні критерії вибору ПАММ-рахунки для інвестування?

Постараємося відповісти на ці питання в статті.

Отже, рішення прийнято, і ви готові вкласти свої кровно зароблені гроші в ПАММ-рахунок. Ще б: деякі рахунки показують прибутковість 100%, 200%, а то і 1 000% на рік. Адже це в рази, а то й у десятки разів більше, ніж пропонують банки. Тепер залишилося лише зрозуміти, як правильно вибрати, в якій ПАММ-рахунок інвестувати кошти. Та так інвестувати, щоб прибуток була максимальна, і ризик втрати інвестицій був мінімальний.

При першому погляді на рейтинг у недосвідченого користувача просто розбігаються очі. На що звернути увагу в першу чергу? В принципі, можна не морочитися і інвестувати в рахунку, що перебувають в перших рядках рейтингу. Але на що можна розраховувати в цьому випадку? Які ризики несе в собі вибраний ПАММ-рахунок, яку прибутковість можна очікувати при інвестуванні в нього? Давайте розберемося з цими питаннями докладніше.

Прибутковість. Для початку інвестор повинен визначитися, на який відсоток приросту інвестованого капіталу він розраховує. Кому-то 50% річних видаються непоганою перспективою, а для кого-то і 100% здається мало. Рейтинг ПАММ-рахунків можна відсортувати за обраними критеріями прибутковості і, вже виходячи з цього, продовжувати вибирати далі. При цьому не варто забувати, що частина зароблених грошей доведеться віддати керуючому ПАММ-рахунки. Наприклад, якщо прибутковість рахунку складе 100% річних, а винагорода управителя — 30%, то дохідність вкладеного капіталу інвестора становитиме 70%. А якщо при цьому прибутковість розподілена по місяцях нерівномірно, а, як правило, так воно і є, то ще менше. Чому? Тому що від прибутку керуючий свій відсоток отримує регулярно, а от збитки повністю лягають на інвестора. При цьому керуючі зазвичай воліють отримувати свою винагороду раз в місяць, а не раз в рік.

Приклад: інвестована сума 100 рублів. Винагорода управителя: 30%. За 2 місяці прибутковість склала 50%. По ідеї, прибуток інвестора становитиме 100 ? 50% = 50 рублів. Віднімемо винагорода управителя: 50 - 30% = 50 - 15 = 35 рублів. Таким чином, прибутковість інвестованого капіталу складе 35 / 100 = 35%. Але при цьому виявляється, що в перший місяць на рахунку була просадка 50%, а другий місяць він заробив 200%. Тобто, після закінчення першого місяця у інвестора залишилося від його 100 рублів тільки 50. А по другий місяць його капітал повинен збільшитися на 50 ? 200% = 100 рублів. За вирахуванням відрахувань керуючому залишається: 100 - 30% = 100 – 30 = 70 рублів. І що ми маємо в сумі за 2 місяці? -50 + 70 = 20 рублів прибутку. Прибутковість інвестованого капіталу складе 20 / 100 = 20%. А прибутковість ПАММ-рахунки за цей період, як ми говорили раніше, склала 50%. Відчуваєте різницю?

Так що цю тонкість теж необхідно враховувати при плануванні інвестування в ПАММ-рахунок. І за інших рівних умов вибирати для інвестування той ПАММ-рахунок, де винагорода управителя поменше.

Осідання. Як випливає з попереднього прикладу, величина осідань має дуже велике значення. Зовсім обійтися без них неможливо. Хоча ні, можна. На рахунках, що використовують такий метод торгівлі, як мартінгейл, просадки, по суті, і немає. І графік прибутковості рівний і красивий. До певного моменту. Але про це трохи пізніше. Так от, осідання — справа абсолютно нормальне. Потрібно лише відбирати ПАММ-рахунки для інвестування таким чином, щоб осідання ці були поменше. Наскільки негативно розмір осідань може вплинути на темп приросту інвестованого капіталу, ми бачили трохи вище. ПАММ-рахунки, до речі, також можна сортувати і за величиною осідань

Ризики. При сортуванні ПАММ-рахунків по прибутковості необхідно враховувати наступне: чим вища дохідність, тим вищий і ризики швидко втратити свій капітал. Безпосередньо в моніторингу ПАММ-рахунків оцінити ризики неможливо, тому варто, мабуть, поспілкуватися з управителем, розпитати його про засади управління капіталом (так званий Money Management). Чим вище ризики — тим більше можливі осідання. І тим менше ймовірність отримати запланований прибуток. Так що швидке зростання ПАММ-рахунки у вигляді декількох сотень відсотків за пару місяців — привід задуматися про те, чи не втратите ви на цьому рахунку свої гроші.

Побічно оцінити ризики може допомогти такий показник, як використовується кредитне плече (ІКП) — відношення номінального обсягу відкритих ордерів до величини коштів на рахунку. Сама по собі величина ІКП мало про що говорить, а ось його різкі стрибки повинні змусити інвестора насторожитися. Як правило, це означає або відсутність дотримання на ПАММ-рахунку чітких принципів управління капіталом, або використання мартінгейла.

У загальному вигляді мартінгейл — стратегія, що передбачає кратне (зазвичай подвійне) збільшення обсягу наступного відкривається ордера при закритті збиткової угоди. В цьому випадку торгівля на рахунку вже нагадує азартну гру. Власне, даний принцип дій і прийшов на Форекс з казино. Що буде, якщо керуючий рахунків отримає кілька поспіль збиткових угод, після кожної з яких він повинен подвоювати лот. Правильно, рано чи пізно коштів не вистачить, і рахунок буде злитий. В один момент. Це може статися раніше, чи пізніше, але відбудеться в будь-якому випадку. Так от, якщо на графіку прибутковості видно V-образні осідання і в ці ж моменти ІКП зростає в кілька разів, знайте: перед вами типовий мартінгейл. І якщо ви хочете вважати себе інвестором, а не гравцем, від таких рахунків краще триматися подалі.

Вік рахунку. Тут все просто: чим більше вік рахунку, тим більше до нього довіри. Вважається, що немає особливого сенсу інвестувати в ПАММ-рахунку, термін життя яких становить менше трьох місяців. Півроку — ще краще, а в ідеалі — рік.

Величина капіталу управителя. Вважається, що чим вище капітал керуючого (КУ), тим краще, оскільки керуючий у цьому випадку більш відповідально підходить до торгівлі, боячись втратити вкладені гроші. Багато в чому це так. Але, що якщо управитель розробив чудову прибуткову торговельну систему, навчився управляти капіталом, а грошей у нього поки мало? Адже вважається, що торгувати на Форекс можна тільки тими грошима, втрата яких не змусить вашу родину голодувати. Так що величина КУ — показник важливий, але не визначальний. Звичайно, якщо в управлінні у трейдера знаходиться кілька сотень тисяч доларів, а його особистий капітал на цьому рахунку складає всього 300 доларів, то це, швидше за все, говорить про його невпевненість у власній торгівлі або ж про готовність, що називається, грати на все.

Підсумок. Ми розглянули основні критерії вибору ПАММ-рахунки для інвестування. Якщо підвести короткий підсумок, можна сказати наступне. В першу чергу інвестор повинен сам для себе визначитися, на який відсоток дохідності він розраховує. Потім співвіднести це з наявними ризиками. І вже виходячи з цього вибирати той чи інший ПАММ-рахунок.