Прийняття рішень. Раціональне та ірраціональне

Теорії прийняття рішень присвячені не просто статті, а кандидатські і докторські дисертації. Розглянемо цей процес з точки зору віку.

Новонароджений підвладний своїм інстинктам: хоче їсти — не роздумуючи, просить це. Старші діти, маючи вже певний досвід, для отримання благ закочують істерики в точно розрахований момент. Подорослішавши і отримавши досвід відмови, знаходять інші шляхи отримання бажаного. Пізнавши життєві хитросплетіння, людина починає сам будувати свій шлях.

Тепер мене цікавить, як я повинен приймати рішення на ринку. Я вважаю, що трейдинг для мене — короткострокова спекуляція, яка відбувається з певною інтенсивністю і щільністю. Це практично відповідає курсу підготовки бійця до умов швидкоплинного бою. Ми вчимося на рівні рефлексу вирішувати ці завдання. Звичайно, ніхто не може передбачити хід бою, але всі ми можемо згрупувати всі ситуації в алгоритми. І, навчившись вирішувати їх, автоматизуємо процес розпізнавання завдання. Будь-який набір завдань з певної галузі можна систематизувати і алгоритмізувати.

За своєю природою ми емоційні, ірраціональні рішення переважають над раціональними. І тільки виснажливі тренування, примусове зміна буття здатні змінити сам процес прийняття рішень. Тому, щоб діяти на ринку Форекс грамотно, необхідно виробити правило. Потім слід попрацювати над собою, щоб в процесі роботи ви були повністю зосереджені на вході в ринок, обсяг угоди, розмірі стоп-рівнів.

Що таке торговельна система

Вважаю важливим внести розуміння поняття «торгова стратегія» і «торгова система». Стратегія — це загальний принциповий план досягнення великої мети за допомогою суми тактичних дій. Скажімо, зворотний викуп власних акцій підприємством — це стратегія капіталізації, що досягається сумою операцій купівлі пакетів акцій на різних ділянках ринку. У нашому випадку мова йде про короткостроковій спекулятивної системи на ринку Форекс.

З плином часу у мене склалося тверде переконання, що торговельна система в короткостроковому трейдингу — це автоматизація процесів, алгоритм дій при певних умовах. І всі ринкові умови можна звести до деякого кількості моделей — це процес формалізації вхідних умов. Далі на кожну групу умов складається свій алгоритм дій.

Настає найскладніший момент — виконання системи. Саме людина сама собі заважає якісно виконувати алгоритмізовані процеси. Виною цьому є три речі:

  • Трактування. Різні люди трактують одні й ті ж події по-різному.
  • Гальмування. Дії людини відбуваються повільніше в порівнянні з машиною.
  • Роздуми. Ще одна природна особливість людини — довго роздумувати, треба чи не треба.

Коли система сконструйована, вона повинна бути записана. Випробувати дієвість даного пункту я зміг на уроках сольфеджіо. Наш викладач звів всю систему сольфеджіо до 15 алгоритмами, записавши їх у вигляді графічних образів. Після місячного студіювання питань по сольфеджіо не було. Тому я записую свою систему так, щоб залишилося менше простору для трактувань вхідних даних і відповідних алгоритмів.

І останній пункт — дія. Навіть той, чия система протестована і записана, може діяти. Ми ще зупинимося на цьому докладніше в моїй наступній статті.