Дисципліна — це найскладніше в досягненні чого-небудь. Більш того, дисципліну неможливо викладати теоретично, дисципліну неможливо зрозуміти на інтелектуальному рівні.

Трейдинг — не виняток. Коли виконана вся теоретична робота — визначено поняття, поставлені завдання, знайдена і протестована система, — саме час почати все це виконувати. Так чому ж ми маємо стільки скарг трейдерів на те, що їх підвела дисципліна? І я теж визнаю це. Я абсолютно точно знаю, коли і що я порушив у своїх правилах. Виконувати з точністю визначені дії, долаючи природний опір організму, завдання не з легких. Але з цим можна працювати.

Якщо провести роботу над помилками, то невиконання або неточне виконання своїх правил є ключовим пунктом. Заковика полягає в тому, що трейдери часто сумніваються, треба бездумно виконувати інструкції. Як бути інтелектуальним трейдерам? Як бути тим, у кого немає зовнішнього контролю?

Мабуть, дисципліна залишається одним з найбільш складних елементів в роботі. І кожен трейдер повинен взяти відповідальність за свої дії або бездіяльності сам.

Фокусування уваги

Почнемо ми від зворотного. У деяких галузях існують цілі системи відволікання уваги. Вони спрямовані на те, щоб людина не змогла зрозуміти і осмислити основна дія. Причому той, хто маніпулює нашою увагою, не просто розсіює його, а концентрує на чомусь іншому.

Під час одного з тренувань з настільного тенісу я відпрацьовував техніку зосередження. Все, що я повинен був робити, — сфокусуватися на кульці, викинути з голови думки про відсутність техніки або про що-небудь ще. Після таких тренувань я почав помічати, що в житті я ніколи не фокусувався на якому-небудь процесі повністю. Але тоді я ще не був одержимий думкою концентрації як інструментом, який дозволяє швидко підняти якість будь-якого виконуваного процесу.

У наше століття бурхливого прогресу технологій на нас обрушилася лавина інформації. Можливості концентрації все далі і далі від нас. Не випадково починають набирати популярність таблетки, які дозволяють мобілізувати можливості організму шляхом зосередження.

Робота на фінансових ринках не є винятком. Гроші люблять розрахунок, який відбувається при повній фокусуванні. Раніше ми говорили про те, що нам необхідно навчитися максимально точно виконувати дії, а це можливо тільки в повному зосередженні. Як ми розуміємо ринок? Які методи використовуємо? Які ринки вибираємо? Знання і досвід, філософія і стратегія, властиві певній людині, не універсальні. Якщо уважно придивитися до найбільших інвесторам, то фокусування на розроблених методах і ринках, на яких вони застосовуються, — це одне з головних якостей. Уоррен Баффетт у своєму «Есе про інвестиції, корпоративних фінансах управлінні компаніями» приділять багато уваги тому, що він не працює на не зрозумілих йому ринках. Практично весь портфель Білла Гейтса сконцентрований на підприємствах інформаційних технологій. І цей список можна продовжувати.

Визначеність понять, усвідомлення механізму прийняття рішень, торговий план, дисципліна, фокусування — нехтування цими поняттями здатна повністю знищити будь-яку ідею. Чи готові ви відійти?