Рано чи пізно всі або майже всі трейдери знайомляться з таким інструментом технічного аналізу як лінії Фібоначчі. Використовують вони його чи ні — це їх особиста справа.

У кожного своя стратегія, свої інструменти і методи аналізу ринку. На форумах трейдерів достатньо інформації про Фібоначчі, є майстер-класи, записи вебінарів з авторськими методами застосування ліній Фібоначчі і т. д. Починаючому трейдеру, на мій погляд, цей інструмент дуже навіть корисний. Я розповім про гранично спрощеної версії застосування цього інструменту. Але для початку трошки про предмет.
У середні століття математик Леонардо Фібоначчі виявив одну чудову послідовність цифр. Вважається, що це сталося, коли він дослідив розмноження кроликів. До речі, те, що збільшення приплоду кролів йде строго по цій послідовності, доведено сучасними біологами. Так що ж являє собою цей числовий ряд?

Це наступна послідовність чисел:
1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89... і так далі до нескінченності.

 1. Перша особливість цієї послідовності — кожен наступний її член дорівнює сумі двох попередніх:
  1
  1
  2=1+1
  3=1+2
  5=2+3
  8=3+5
  і так далі.
 2. Друга і, мабуть, головна особливість полягає в тому, що відношення двох сусідніх чисел меншого до більшого і навпаки — завжди одне і те ж число. Тобто:

  Для маленьких чисел це, звичайно, дуже сильне наближення. Але чим більше числа, тим точніше результат, близький до числа 0.618. А чому ж чудово це число? А ця пропорція відома нам як золотий перетин. І це настільки значуще число, що вона присутня у всьому. Всесвіт, людина, споруди, рослини, кількість пелюсток у квітах — все влаштовано по золотому перетину. Простий приклад. Встаньте на підлогу і виміряйте відстань від підлоги до пупка. Поділіть це відстань у сантиметрах на свій зріст у сантиметрах і отримаєте число, дуже близьке до 0,618. Якщо ділити більшого на менше, то результат той же — 1,618. Хочу зауважити, що золотий перетин було відомо задовго до Фібоначчі. Його знали і стародавні шумери, і будівельники єгипетських пірамід. Так що великий математик «нагадав» людству знання далеких предків.

 3. Третя особливість в тому, що послідовність Фібоначчі є математичною основою хвильової теорії Елліотта. Елліотт — ще один великий математик. Створив хвильову теорію, яка виявилася застосовна до фінансових ринків і з вражаючою точністю описує рух ціни на графіку. Теорія досить складна, тому про це тут говорити не буду. Візьмемо тільки ту частину, що потрібна нам.

Так ось, згідно старому Елліотт, ціна рухається вгору хвилеподібно і у своєму русі від мінімуму до максимуму проходить строго 8 хвиль. П'ять імпульсних хвиль та три хвилі відкату або корекції. Точно так само відбувається, якщо напрям руху ціни зворотне. Ця закономірність дозволяє нам прогнозувати рух ціни і укладати вигідні угоди. А тепер що ж нам корисно застосування ліній Фібоначчі. По-перше, інструмент виключно трендовий. Є тренд — застосовуємо. Немає тренда — чекаємо або переходимо на інший актив. По-друге, мабуть, єдиний інструмент, що дозволяє визначити точну ціну і напрямок входу в ринок. І по-третє, працює на всіх таймфреймах та на будь-яких активах. Як це застосовувати, поясню на висхідному тренді.

Заходимо в MetaTrader і вибираємо актив і таймфрейм. На графіку знаходимо висхідний тренд. Визначаємо початок тренда по мінімуму свічки, від якого він почався, і максимум свічки цього тренда. Визначаємо по хвостах, але не по тінях свічок. Натискаємо курсором на значок Фибоначи в панелі інструментів, переносимо на графік і розтягуємо від мінімуму до максимуму. Тягнути виключно зліва направо, знизу вгору. При низхідному тренді, відповідно, зверху вниз і теж зліва направо. У вас на графіку з'являться 6 ліній для висхідного тренда— 0; 23,6; 38,2; 50; 61,8; 100. Це і є лінії або рівні Фібоначчі. При низхідному тренді послідовність ліній буде зворотний. Ці рівні показують, до якого значення буде рухати ціна корекційної хвилі. У переважній більшості корекція доходить до 38 рівня, відбивається від нього і знову рухається по тренду. Іноді відбивається від 23 рівня, буває, проскакує і до більш нижнім. Пара фунт/долар часто пролітає до 50 і вже зовсім рідко доходить до 61 рівня.

Тепер починаємо виставляти ордера. Дивимося на графік і бачимо, що тренд (припустимо, висхідний) почав корекцію вниз. На висхідному тренді всі угоди тільки BUY. Ніяких продажів на корекції! Визначаємо по 38 рівню значення ціни. Для прикладу нехай вона буде 1.3512. Відступаємо вгору пунктів 5-7. Отримаємо, припустимо, 1.3518. За цією ціною відкриваємо BUY Limit. Далі визначаємо значення ціни 23 рівня. Припустимо, це 1.3620. Відступаємо точно так само, тільки вниз, і отримуємо 1.3614. За цією ціною виставляємо TP. Фактично угода готова.

Що стосується SL, буває, що ордер на покупку відкрили, а ціна знову стрибнула вниз. Тут все залежить від вас. Якщо дозволяє депозит, можна пересидіти просідання. Можете дозволити собі певний збиток — ставте відповідний стоп і закривайтеся в мінус. А можете, як я, виставити ордер від 50 рівня з TP, компенсує збиток від осідання. На низхідному тренді робите все навпаки.
Тепер до питання, на яких таймфреймах торгувати. Принципово працює на всіх. Але чим старше таймфрейм, тим краще виражений тренд і менша залежність від денних новин.

Якщо ви торгуєте всередині дня, то підходять М30, Н1 і Н4. Краще Н1. Якщо торгуєте среднесрок, то підійдуть Н4, D, W. Знову ж таки, краще D, т. к. угоду на W занадто довго чекати.

Взагалі, торгівля за лініями Фібоначчі передбачає середньострокові операції. Як кажуть досвідчені трейдери, протягом місяця ордера відпрацьовують по-любому. На те він і Фібоначчі. Даний метод відмінно підійде тим, хто не може постійно сидіти біля терміналу, а хто може — виставив ордера і торгуй з інших стратегій. Якщо захочете спробувати, потренуйтеся спочатку на історії, заодно і перевірити дієвість.
І на закінчення торгуємо тільки по тренду! Ніяких угод проти тренда на корекції!
Успіхів вам у нелегкій трейдерському працю.